Recenzia: Captain America: Winter Soldier

Ikonický symbol amerického patriotizmu sa vrátil – tentokrát do moderného sveta. Ako to dopadlo?

Kristina hodnotí
KristinaKapitán Amerika: Zimný vojak je zatiaľ najtemnejšia marvelovka. Scenárovo sa film snaží vrátiť k tomu, čo v minulosti fungovalo, no podľa mňa to nevyšlo, ako si to tvorcovia predstavovali. Kombinácia „hrdina z druhej svetovej vojny“, „záporák z druhej svetovej vojny“ a „moderný svet“ do seba nezapadla dokonale, celý dej mi prišiel pritiahnutý za vlasy. Navyše,  ¾ filmu je kapitán Amerika na úteku a je otázne, komu môže veriť –  film preto pripomína jeden z tých akčných filmov s Jasonom Stathamom (len bez Jasona Stathama) a priemernú epizódu Arrowa (kde je taktiež zvykom zmŕtvychvstanie).

Vizuálne je to však paráda, aj Avengers môžu závidieť. Znovu sa však opakuje to, čo aj pri Iron Manovi – scény popierajú väčšinu zákonov fyziky (nech mi nikto nepovie,  že pri záverečnom súboji by sa obyčajný hard disk udržal na letiacej družici). Aleto všetko sa dá odpustiť, pretože vďaka úžasným efektom film priam kričí akčnosťou. Atmosféru dokresľuje kvalitný soundtrack.

Čo sa týka vykreslenia postáv, tak kapitán Amerika je stále celým srdcom vojak, no pochopiteľne má problém sa adaptovať na súčasný svet – po tejto línii je príbeh uveriteľný. Zaujímavým prvkom vo filme boli postavy Black Widow a Falcon, výborne dopĺňali film. Občas však mali až priveľa priestoru a preto neviem, či je správne nazvať film „sólo príbehom Kapitána Ameriku“. Moje hodnotenie: 83%

JJkomiks hodnotí
JJkomiksPokračovanie Kapitána Ameriku s podtitulom Zimný vojak sa odohráva v súčasnosti, na rozdiel od prvej časti, po udalostiach Avengers. Steve Rogers sa pripojí k S.H.I.E.L.D.U. a pomáha im bojovať proti zločinu. Na scénu prichádza Zimný vojak ktorým je Kapitánov priateľ a zomrel v prvej časti (respektíve vypadol z vlaku).

V tomto filme však dôjde ku veľký zmenám v celom MCU na zakladené veľkých odhalení a tak ma film veľký dopad aj na celú budúcnosť. Okrem Kapitána sa tu stretávame aj s Nickom Furym, Black Widow ale aj agentkou Mariou Hillovou a na scéne sa objavuje aj nový hrdina Falcon, ktorého veľmi dobre stvárňuje Anthony Mackie.

Pokračovanie Kapitána je politickým thrillerom, čo je dosť cítiť a tak dej filmu je super, celý čas je načo sa pozerať. Akčné scény výborne spravené a celý film pôsobí viac ako vynikajúco. Druhá časť Kapitána nám priniesla omnoho väčší kvalitu ako prvý film a to vo všetkých aspektoch, či už je to dej, akčná scény, zápletka, kvalita CGI efektov. Preto pre mňa osobne je Kapitán Amerika: Zimný vojak jedným z najlepších filmov doterajšieho MCU a rád si ho pozriem aj opakovane. Moje hodnotenie: 90%

UndeadRoy hodnotí

Filip T. Temný rytier MCU, magnum opus či jeden z najlepších filmov s komiksovou predlohou vôbec. Všetky tieto tituly sú v prípade Winter Soldiera viac ako oprávnené, lebo ide skutočne o najlepší film, aký nám Kevin Feige so svojim tímom doposiaľ priviedol, teda aspoň podľa mňa. Ide o film, ktorý si zakladá na svojom dospelom podaní príbehu a doťahuje do konca to, čo sa jeho predchodcovi ani zďaleka nepodarilo. A tým myslím urobiť standalone film Capa, ktorý aktuálne stojí za to.

Skvelé vykreslenie postáv, neúprosné súboje, podmanivá vizuálna stránka či hneď niekoľko zaujímavých záporákov s logickými motívmi. Herecké výkony sú viac ako kvalitné, no zároveň nie sú prehnané. Tempo je priam neuveriteľne vyvážené a počas vyše dvojhodinovej stopáže sa ani na chvíľu nenudíte. A to je iba úbohý začiatok superlatívov, ktoré sa dajú pri tomto filme spomenúť. Akurát soundtrack je miestami jediný slabší aspekt tohto filmu, síce má niekoľko zaujímavých motívov, no ak si ho pustíte osobitne, tak neponúka toho až tak veľa, ako keď vytvára atmosféru pre jednotlivé scény.

Mohol by som sa tu rozpisovať na celé strany, prečo Black Panther nesiaha Winter Soldierovi ani po päty a ani náhodou si nezaslúži titul Temný rytier MCU, ale to už musíte zhodnotiť sami. Avšak jeden rozdiel Vám povedať môžem. Pri Black Pantherovi veľa ľudí priam chce veriť, že je taký dobrý, a preto mu hádžú samé vysoké hodnotenia, zatiaľ čo pri Winter Soldierovi nemusíte veriť, že ide o skvelý film. Lebo ono to jednoducho je skvelý film. Moje hodnotenie: 100%

Koty hodnotí
Koty Druhý Kapitán mě naprosto odrovnal. Stále ho považuji za nejlepší marvelovku společně s Civil War. Nástup bratrů Russoový do režie sérii neskutečně pomohl. Ti dva režírují i Infinity War, které dorazí do kin za dva měsíce. O scénář se postarali Christopher Markus a Stephen McFeely. Celý film je laděný ve stylu špiónských filmů ze 70. let a je neskutečně promyšlený. Paradoxně pro mě film netáhne ani tak samotný Steve, jako spíš vedlejší postavy, například Nick Fury, Black Widow, Falcon nebo Winter Soldier. Ve filmu se objeví dost nových herců. Zmínil bych Robert Redforda, Sebastiana Stana, Anthonyho Mackie nebo Emily VanCamp.

Hlavním tématem filmu je zrada. Číhá na každém kroku a naši hrdinové absolutně neví, komu mohou věřit. S.H.I.E.L.D. je totiž prorostlý jinou nepřátelskou organizací, a to až po nejvyšší místa. Dost se tu řeší i Steveova minulost a jeho propojení s Buckym. Akční scény jsou vskutku úchvatné. Potitulkové scény nás navnadí na další Avengers, kde mají sourozenci Maximoffovi velkou roli.

Co ve filmu chybí je humor. Tím se i odlišuje od ostatních marvelovek. V tomto filmu by však zřejmě spíš kazil atmosféru. Některé scény mě prostě nenechávají v klidu. Například útok na Nicka Furyho je přímo impozantní. Přesto, že samotná postava Captaina Ameriky mi příliš zajímavá nepřijde, jeho filmy mám nejradši. Určitě nejsem jediný s tímto názorem. V další recenzi nás čeká vesmírná komedie Strážci Galaxie. Moje hodnocení: 100%

Captain America: Winter Soldier - Hodnotenie

Kristina - 83%
JJkomiks - 90%
Koty - 100%
UndeadRoy - 100%

93%

User Rating: 5 ( 1 votes)

Kristina

Kristina
Mám rada komiksy a filmy s komiksovými postavami. Ako už obrázok naznačuje, najradšej mám Supermana. :)

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.