Recenzia: Civil War (2015, komiks)

Pred 8 rokmi sa v Marveli udiala jedna z najzásadnejších udalostí, Civil War. V boji sa tu stretli Captain America s Iron Manom, aby rozhodli svoje politické nezrovnalosti. Majú mať superhrdinovia voľné pole pôsobnosti a anonymitu? Alebo sa majú registrovať a nechať sa ovládať štátom? Tieto otázky rozdelili marvelovských hrdinov na 2 strany. Po niekoľkých bitkách a stratách na životoch sa obe strany uzmierili a svet sa vrátil do starých koľají. Ale nie nadlho.

Tohtoročná veľká udalosť v Marveli je jedna z najambicióznejších. V rámci Secret Wars bolo zničené celé tradičné marvelovské univerzum. A aby toho nebolo málo, tak aj všetky ostatné alternatívne univerzá. Zostal len Battleworld, ktorému vládne Boh Doom. Každá časť Battleworldu je svojim vlastným svetom so svojou verziou našich hrdinov. V jednej z týchto oblastí sa Civil War nikdy neskončila.

Región je rozdelený na dve časti. The Iron je technicky pokročilá krajina, ktorá je plná moderných miest. Obchod a veda tu prekvitá pod Starkovou vládou. Zákony tu sú prísne, hlavne na ľudí so superschopnosťami. Dokonalá byrokracia. Na druhej strane je The Blue. Národ slobodumilovných patriotov pod dohľadom Captaina Americu. Ľudia so superschopnosťami tu majú rovnaké práva ako všetci ostatní. Ale ak niekto poruší zákon, čaká ho zlý koniec.

Capture5

Capture3

Rozdiely medzi národmi sú tu výborne vystihnuté. Vidno ich na postojoch hrdinov príbehu, ale aj na ich oblečení. Superhrdinovia na strane Ironu napríklad nosia technologické brnenia, príslušníci Blue majú výzor guerilového vojska. Aj jednotlivé miesta preberajú na seba charakter danej politiky. Takéto detaily pridávajú k uveriteľnosti konfliktu. Pomáha tomu aj čistá kresba, na ktorej sa nedá čo kritizovať.

Capture6

Capture4

Príbeh začína v momente mierových rozhovorov. Tie sú ale rýchlo prerušené atentátom. Obe strany začínajú vyšetrovanie. Infiltrácia na opačnú stranu prepuká v bitky. Chválim, že scenárista Charles Soule nenadŕža ani jednej zo strán. Obe sú svojim spôsobom sympatické a záleží na čitateľovi, kto ho viac presvedčí. Príbeh je však rozprávaný chaoticky a človek tu ľahko stráca prehľad. Hlavne na začiatku sa tu preskakujú veľké časové celky. Po čase sa dá ale do príbehu dostať a za prvotné problémy vás odmení. Len škoda záverečného zvratu, ktorý bol jednoducho lenivý.

Capture2

Príbeh tu však nie je najdôležitejší. Čaro série sa skrýva v alternatívnom pohľade na marvelovské dejiny. Jednoducho musíte zistiť, čo spravila vojna s vašimi obľúbenými hrdinami či záporákmi. A núti vás to fantazírovať o tom, aké boli ich osudy. Tie sú tu často len naznačené, ale niektoré z nich by si zaslúžili vlastný spin-off. Má to ale jednu podmienku. Je dobré, keď už máte z Marvelu niečo načítané, ideálne pôvodný Civil War.

Pôvodný Civil War mal jednu nevýhodu. Na konci sa muselo všetko vrátiť do poriadku, hrdinovia nemohli umrieť. A z vojny sa tak stala priateľská potyčka. V tejto verzii sa mohol Marvel odviazať a vytvoriť skutočnú a nemilosrdnú občiansku vojnu. A táto vojna vytvorila alternatívny svet, ktorý je plný zaujímavých detailov a skvelých dizajnov. Len škoda toho trochu rozbitého príbehu. Na koniec série sa ale určite oplatí počkať a patrí medzi to lepšie z Battleworldu.

Civil War (2015)

Celkové skóre - 80%

80%

Nový Civil War v mnohom prekonáva svojho predchodcu. Nedostatky v príbehu bohato vynahrádza dobrou kresbou a zaujímavými postavami.

User Rating: 4.85 ( 1 votes)

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.