Recenzia: Deadpool

Tak sme sa dočkali. Po výborne zvládnutej marketingovej kampani tu je komiksovka, ktorá je len pre dospelých. Až je skoro škoda, že je Deadpool taký detinský. Ale inak by to nebola taká sranda.

Ale pekne po poriadku. O príbeh tu veľmi nejde, takže nečakajte nič originálne. Chlapík stretne dievča, zamilujú sa do seba, ale chlapík dostane rakovinu. Záporák (a to celkom nudný záporák) spraví z chlapíka nesmrteľné monštrum, chlapík si oblečie kostým a vydá sa za pomstou. Bol by to tradičný film, keby sa ten chlapík nevolal Deadpool.

Moderné komiksové filmy sa jednoducho musia odlíšiť. V dobe, keď Disney spracúva komiks ako politický thriller, fantasy a space operu, stačí Foxu vytiahnuť Deadpoola. V komiksoch to znamená drsný humor, veľa násilia a priama komunikácia hrdinu s čitateľom. Film toto všetko má a pridáva aj porciu nahoty.

Základom humoru sú drsné hlášky, urážky a prirovnania. Veľkú úlohu hrá aj ničenie takzvanej štvrtej steny, Deadpool si je totiž vedomý, že hrá v komiksovom filme. Dočkáme sa teda aj niekoľko veľmi podarených hlášok o filmovom univerze. Tuposť vtipov našťastie nedosahuje kritické medze a prdnutie som v celom filme počul len raz.

Sčasti sa robí sranda aj z prehnanej politickej korektnosti a nezabudne sa ani na situačný humor. Čo ma však potešilo je, že Deadpoolov humor nebol otravný a človek mal čas si aj vydýchnuť. Je ale možné, že niektoré vtipy nepochopíte, ak nemáte hlbokú znalosť americkej popkultúry. A stavím sa, že Yakova Smirnoffa nepoznajú ani dnešní Američania.

Akcia je v niektorých momentoch naozaj brutálna a pritom vtipná. Také Happy Tree Friends v hranej podobe. Nikdy nie je neprehľadnou a pozerá sa na ňu dobre, aj keď sa odohráva v celkom nudnom prostredí.

Bez Ryana Reynoldsa by tento film nikdy nevznikol. Dokonca si vraj po skončení natáčania svoj kostým nechal a ja sa mu nečudujem. Deadpool padne Reynoldsovi ako uliaty. Výborný je aj v scénach bez kostýmu. Dokáže byť neskutočne sympatický. Je dosť možné, že mnoho žien si po pozretí Deadpola bude chcieť pozrieť aj Reynoldsove ďalšie filmy (odporúčam im, nech preskočia Green Lanterna). Chlapov poteší hlavne Vanessa (Morena Baccarin). Spolu tvoria prekvapivo uveriteľný vzťah vďaka svojej hravosti a vtipnosti. Tie reklamy o romantike úplne neklamali.

Deadpoolovi pomáhajú aj dvaja X-Mani. Príjemným prekvapením je Negasonic Teenage Warhead. Znudená tínedžerka dokáže svojou iróniou a schopnosťami uzemniť aj Deadpoola. Colossus tu predstavuje tradičného hrdinu, ktorý nesúhlasí s Deadpoolovými praktikami. Jeho výzor je veľmi tradičný a podobá sa na svoj komiksový náprotivok. To platí aj o Deadpoolovom kostýme, ktorý je jednoducho dokonalý. Jeho maska je animovaná, čo môže pôsobiť zvláštne. Inak by sme ale nevideli jeho emócie pod maskou.

Existujú filmy, ktoré v dospelom človeku prebudia jeho vnútorné dieťa (napríklad pixarovky). Deadpool vo vás prebudí vášho vnútorného pubertiaka. Pubertiaka, ktorý sa vyžíva v násilných počítačových hrách, ktorému sa rozžiaria oči pri pohľade na pár kozičiek, ktorý sa ešte stále hrá s hračkami, ale hovorí im akčné figúrky. Popritom sa učí nové originálne nadávky z amerického gangsta rapu a zo South Parku (aj keď polovici vtipov nerozumie). Osobne by mi nevadilo, keby bol Deadpool sofistikovanou analýzou superhrdinov, ktorá rúca všetky žánrové klišé. Ale môj vnútorný pubertiak by pritom nevydržal. A napriek vekovému obmedzeniu, je Deadpool takmer dokonalým filmom pre pubertiakov.

Celkové skóre - 100%

100%

Deadpool nám nadelil, to čo sľúbil. A pre istú skupinu ľudí to bude nepochopiteľná blbosť. Ak sa vám ale páčilo niečo z virálnej kampane, je možné, že pre vás bude film kultovou záležitosťou.

User Rating: 4.36 ( 24 votes)

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Komentár

  1. Avatar

    8,5/10 celkom spokojny s filmom 🙂 obetoval som zopar eur v kine a nasledne si ho pozrel uz 2x na internete odporucam vrelo! samozrejme online len v HD 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.