Recenzia: Fantastická štvorka

Sú filmy, od ktorých nič nečakáte a nakoniec vás prekvapia. Fantastická štvorka (ďalej FF) na to mala potenciál. Svieži mladý režisér chcel podľa komiksu spraviť tvrdšie sci-fi a za inšpiráciu si bral Cronenberga. Ale pokazil to. A to, čo nepokazil on, pokazilo štúdio.

Poďme ale od začiatku, vtedy film dáva ešte akýsi zmysel. Reed Richards je úžasným vedcom už od detstva. Kamaráti sa s Benom Grimmom a spoločne pracujú na teleporte. Teleport ukážu na stredoškolskej prehliadke vedcov. Tam si ich všimne vedec Franklin Storm. Ukáže sa, že Reed nechtiac vytvoril stroj na premiestňovanie sa do inej dimenzie, na ktorom nezávisle pracoval aj Storm. Hovoril som, že na začiatku to ešte dáva zmysel? Nelogickostí tu je síce mnoho, ale stále je tu aspoň zápletka.

Potom sa Reed dostane do laboratória, kde spozná súrodencov Johnyho a Sue Stormovcov. Spoločne s Victorom von Doomom pracujú na presune do inej dimenzie. To sa im nakoniec aj podarí a všetci získajú superschopnosti. Doom ostane v inej dimenzii a zvyšok je zajatý vládou. Utiecť sa podarí len Reedovi. Ten má aj jednu podarenú scénu, ktorá evokuje hrôzu z vlastného tela. Jedna scéna je ale zúfalo málo. Na tomto pocite mohli postaviť väčšiu časť filmu, ak chceli vytvoriť temnejšiu a realistickejšiu verziu komiksov.

Väčšina filmu sa odohráva v laboratóriu, zvyšok v druhej dimenzii. Tá je ešte menej zaujímavá ako laboratórium. Potenciál alternatívneho vesmíru je tu úplne nevyužitý. Je to jednoducho pustá planina so zelenou lávou. Komiksové filmy by jednoducho mali byť výpravné, inak skĺzajú do monotónnosti. Tomu nepomáha ani fakt, že 2 tretiny filmu sú v podstate úvodom.

Posledná tretina je na tom ešte horšie. Hovorí sa, že bola najviac poznamenaná dotáčkami. A je to vidieť. Doom sa vráti, pár ľudí zabije a nakoniec sa v druhej dimenzii odohrá záverečná bitka. Tá má v sebe menej akcie ako prvých desať minút Ultrona a je asi aj kratšia. Samozrejme štvorica hrdinov sa pri tejto bitke naučí, že spolupráca je fajn. Aké originálne.

Nevadí mi, že v tejto verzii necestovala Štvorka do vesmíru. Nevadí mi, že Sue je adoptovaná, že Johnny je černoch, a že sú všetci mladí. Nevadí mi, keď sú filmy iné ako komiksy. Ale vadí mi, že Doom tu nie je vôbec využitý. Doom je jedným z najlepších marvelovských záporákov a je vlastne zaujímavejší ako celá FF. V aktuálnych komiksoch je dokonca Bohom. Komiksový Doom má účel. Tu z neho spravili chlapíka, ktorý veľmi nedôveruje štátu. Na konci z neho už bol čistý psychopat, ktorého činy nemali žiadnu motiváciu. A tohto skvelého záporáka zahodili hneď v prvom filme. Aj keď dvojky sa už pravdepodobne nedočkáme.

Väčšina hercov sa snaží, ale nemajú tu čo hrať. Až na Milesa Tellera, ktorý hrá Reeda. Ten vyzerá, akoby na natáčanie zablúdil a pritom usilovne rozmýšľal nad zajtrajším obedom.  The Thing vyzerá celkom dobre. Ako skala, ktorá je zároveň človekom. Ale na zvyšok CGI už nevyšli peniaze. A aj to tak vyzerá. Sueine silové polia sú ako z 10 rokov starej hry od Nintenda a Johnnyho plamene vyzerajú horšie ako gify na Internete 90. rokov.

Najhoršie ale je, že z FF sa ani nedá robiť poriadna sranda. Remeselne je ten film zvládnutý, nemá žiadny trápny humor (nemá takmer žiadny humor) a príbeh nemá veľké WTF momenty. Jednoducho to nie je zábavný zlý film. A predchádzajúce Fantastické štvorky možno boli zlé, ale stále ste si ich mohli pozrieť (najlepšie s kamarátmi a pivom) a aspoň sa na nich zasmiať. Táto nová verzia neponúka nič. Spĺňa všetky požiadavky, aby bola filmom. A to je všetko.

Naše hodnotenie - 20%

20%

FF je vec, ktorá vzplanula ako fakľa a bolo by najlepšie, aby ju nikto nevidel. Na pozeranie tohto filmu jednoducho neexistuje dôvod.

User Rating: 2.6 ( 5 votes)

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.