Recenzia: Iron Man 3

Naša cesta k Infinity War naďalej pokračuje a tento týždeň je venovaný opäť Iron Manovi. Tretie pokračovanie nás uvádza do sveta po udalostiach Avengers a na horizonte sa črtá nová hrozba v podobe Madarína.

Tretie pokračovanie na rozdiel od dvoch predošlých zrežíroval Shane Black, režisér Smrtonosnej zbrane a Kiss Kiss Bang Bang. Jeho režisérske zázemie akčných filmov ho predurčovalo na úspech, a tak sa aj stalo. V roku 2013 sa na plátna kín dostalo tretie pokračovanie príbehu Iron Mana, priamo naväzujúce na udalosti z Avengers.

ZuZ hodnotí
ZuZRok po Avengeroch prichádza v poradí už tretie pokračovanie Iron Mana a tentoraz prináša niečo špeciálne. Okrem lesklých áut, sarkastických poznámok a prepracovaných efektov prináša jedinečný náhľad do psychiky obeti udalostí predošlého filmu. Celý film sa nesie v atmosfére skrytého útoku na psychiku prostredníctvom PTSD a povedzme si to úprimne, nie je to priveľmi prekvapivé, že tento stav zachvátil práve Tonyho. Bol najlogickejšou obeťou zo zmäti boha, zeleného monštra, profesionálnych zabijakov/špiónov a starého vojaka.

Tony sa s týmto stavom vyrovnáva svojim jedinečným spôsobom – potláča ho a nepriznáva si, že má problém hodný riešenia. Do toho sa pridávajú problémy vo vzťahu a problémy svetového formátu a máte recept na katastrofu.

Ani tretie pokračovanie nezaostáva za svojimi predchodcami a drží svoju stanovenú latku v stabilnej polohe. Tento diel zo všetkých predošlých najviac vyniká akčnými sekvenciami a tých je film bez pochýb plný. Najrazantnejšia je rozhodne záverečná bitka medzi hlavným záporákom, Killianom a Starkom, kde do boja nastupuje stádo prázdnych Iron Man oblekov. V týchto sekvenciách film rozhodne prekonáva svojho predchodcu synchronizovanými skokmi Tonyho zo všetkých možných vysokých predmetov, ktoré len dokázal nájsť, aby následne dopadol do otvoreného obleku a pokračoval v boji.

To, čo príbeh v krátkych chvíľach stráca na kvalite, to rýchlo naberá v nasledujúcich akčných momentoch a herecké obsadenie je, ako vždy, bezchybné. Avšak stále mi príde príbeh nie dokonale dotiahnutý. Chválim, že si Tony konečne nechal vytiahnuť kúsok kovu zo svojej hrude, ale žeby takto rýchlo vyriešil svoje psychické problémy? Moje hodnotenie: 80%

Kristina hodnotí
Kristina Po minulotýždňových Avengers sme sa nenápadne presunuli do marvelovskej fázy 2, ktorá začína paradoxne koncom – záverečným dielom trilógie Iron Man.

Iron Man s poradovým číslom 3 priniesol zmenu režiséra. Kým prvé dva diely mal pod taktovkou Jon Favreau, na trojke zapracoval Shane Black. Zmenu je jemne cítiť, no kvalita filmu rozhodne neutrpela. Je umenie nastúpiť na „rozbehnutého koňa“, a to Blackovi vyšlo.

Páči sa mi, že ostala zachovaná kontinuita z predchádzajúcich filmov – či už je to vzťah Tonyho a Pepper, Tonyho osobnostný posun atď… V týchto záležitostiach bolo cítiť reálnosť.

Keď už spomínam reálnosť…tá pokrivkávala v materiálnej oblasti. Z logického hľadiska ma to ťahá vyčítať filmu, že je tam veľa nereálneho (42 fakt drahých inteligentných oblekov? a čo zákony gravitácie v mnohých scénach?). Z hľadiska komiksového fanúšika je to však ako dar z nebies – nereálny počet drahých oblekov, gravitáciu popierajúce akcie – pretože presne také sú komiksy.

O vtipy a nečakané zvraty nie je v celom filme núdza. Najviac ma dostala záverečná scéna, kde Tony bojuje so záporákom, to je hotovým mixom emócií a podľa mňa vrcholom celej nereálnosti filmu (myslím to v dobrom, lebo ma to fakt bavilo).

Jedna vec je nastúpiť na „rozbehnutého koňa“,  iná ukončiť trilógiu. Black mal pred sebou náročnú úlohu, ktorú zvládol bravúrne. Jasná bodka za sólovkami Iron Mana nekončí presladene holywoodsky (hoci v istom zmysle ide o šťastný koniec), ale skôr nostalgicky. A vtedy si človek uvedomí, že Iron Mana musí vidieť znova. Moje hodnotenie: 91%

Koty hodnotí
KotyI Iron Man se dočkal svého třetího filmu. Také tím odstartoval druhou fázi. V režisérské křesle nastala výměna. Jon Favreau byl nahrazen Shanem Blackem, který dělal i scénář. Děj se posunul o kus dál a došlo k posílení hereckého obsazení. Přibyli noví herci jako jsou Ben Kingsley, Rebecca Hall nebo Guy Pearce. Happy Hogan Tonyho většinu filmu nedoprovází.

Na obzoru se objeví nový záporák zvaný Mandarín, který chce ovládnout celý svět. Tony ho konfrontuje, a to se mu šeredně vymstí. Časem se ve filmu vyskytne i další záporák. Tony si udělá novou armádu obleků. I přes nepřízeň osudu se nakonec setkají v závěrečné bitvě, která se mi neskutečně líbí. Těžko prozradit víc bez spoilerování.

Třetího Iron Mana považuji za nejlepší díl celé ságy. Má v sobě všechno, co by člověk chtěl. Dost se tu taky odkazuje na události z New Yorku. Opět nechybí ani humor blízký Robertu Downeymu Jr. V roce 2013 se nám představil i druhý Thor, který se také velmi povedl. Celkově byl rok 2013 velmi nadupaný na blockbustery a to nejen ty komiksové. Moje hodnocení: 100%

Hodnotenie

ZuZ - 80%
Kristína - 91%
Koty - 100%

90%

User Rating: 5 ( 1 votes)

ZuZ

ZuZ
Veľká fanúšička predovšetkým (avšak nie výlučne) fantasy kníh, seriálov a filmov. Obľúbená komiksová postava? Rozhodne Joker.

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.