Recenzia: Iron Man

Príbeh prvého hrdinu na filmovom plátne Iron Mana, skvelo odštartoval novo vznikajúci projekt od Marvel Cinematic Universe (MCU), ktorý začal prepájať spoločne svoje filmy z komiksového sveta Marvelu (aspoň tých na ktoré mali v tej chvíli práva). Ale to už mi dnes všetci dobre vieme, a tak si poďme rozobrať štart tohto projektu, ktorým bol už spomínaný Iron Man.

JJkomiks hodnotí
JJkomiksDej rozoberať nejdeme, poďme k detailom samotného filmu. Režisér Jon Favreau mal k dispozícií skvelé herecké obsadenie – oscarovú Gwyneth Paltrow, ktorej sadla rola Pepper vynikajúco, Jeffa Bridgesa v zápornej role, ktorý nezaostáva a jeho slizský a sebavedomý Obediah Stane je zloduch ako vystrihnutý z komiksov, a samozrejme, Roberta Downeyho Juniora, ktorému rola Tonyho Starka dokonale zapasovala, a dalo by sa povedať že sa pre ňu narodil. Samotný dej mohol byť lepší, keby si scenáristi odpustili niektoré klišé scény. Obrovským plusom je však na druhej strane dynamika deja – za celých 126 minút sa človek rozhodne nenudí, akčné scény sú vďaka perfektnej výprave skoro dokonalé. Iron Man je teda úžasným štartom MCU, avšak určite funguje aj ako samostatný film, nie len ako súčasť niečoho väčšieho. Plus, predstavenie potitulkových scén, ktoré navnadia na ďalšie projekty, sa ukázalo ako super nápad. S odstupom času je jasné, aký dôležitý to bol začiatok pre MCU. Naše hodnotenie: 85%

Koty hodnotí
KotyFilm Iron Man byl pro Studio Marvel klíčový. Na jeho úspěchu závisel osud celého studia. Režie se ujal v té době nepříliš známý Jon Favreau. Ten si ve filmu střihl i roli Tonyho pomocníka Happyho Hogana. Do hlavní role byl obsazen Robert Downey Jr., jenž tehdy nebyl úplně na výsluní a vzpamatovával se ze svých kázeňských prohřešků. Právě tento film mu znovu nastartoval kariéru a udělal z něj jednoho z nejlépe placených herců v současném Hollywoodu.

Děj asi nemá příliš cenu připomínat, tak jen stručně. Multimilionář a celosvětově známy playboy a výrobce zbraní je v Afghánistánu unesen. K útěku ze zajetí využije svůj intelekt a vytvoří bojový oblek. Po svém nečekaném návratu domů se rozhodne, že už nebude vyrábět zbraně a svou pozornost upne na vývoj obloukového reaktoru. To se ale samozřejmě všem nelíbí, čímž vzniká prostor ke sporům. Doma si sám vytvoří několik dalších obleků, které ke konci filmu použije.

Tento film udělal jistě radost všem komiksovým fandům, protože rozjel celé MCU, které nyní čítá už 17 filmů. Kdo ví, kde se to zastaví, celá série má tři díly a pokračuje v Avengerech a Civil War. Trochu se nabízí, kdo převezme tuto štafetu, protože Downey už není nejmladší a zřejmě se už s ním pro další filmy s Iron Manem nepočítá. V roce 2008 měl premiéru ještě Neuvěřitelný Hulk, jehož recenzi čekejte za týden. Moje hodnocení: 90%

UndeadRoy hodnotí
Filip T.Bez ohľadu na to, o koľko kvalitnejšie a vo všeobecnosti lepšie kúsky prišli do MCU neskôr, Iron Man aj naďalej ostáva tým najpodstatnejším a ešte pekne dlho tomu tak bude. Predsa len, Iron Man odštartoval novú vlnu filmov s komiksovou predlohou, no hlavne položil základy pre jeden z najväčších filmových svetov vôbec, teda Marvel Cinematic Universe. Ba dokonca do dnešného dňa je mnohými nazývaný ako najlepší komiksový film vôbec a ja vám zdôvodním, prečo tomu tak je.

V roku 2008, kedy bol film vydaný, dostával Iron Man skvelé ohlasy za neuveriteľné prevedenie vizuálnych efektov, ktoré dokázali diváka strhnúť natoľko, že ste verili každému úderu, výbuchu či strele aj napriek tomu, že ide v podstate o Sci-Fi. A v porovnaní so súčasnou úrovňou akcie vo filmoch sú súboje obstojné a stále majú čo ponuknúť. Ako celý film naznačuje, ide o vznik a vzostup úplne nového hrdinu, no veľa ľudí si do dnešného dňa neuvedomuje, že je to v prvom rade film o živote. Inými slovami, film o živote Roberta Downeyho Juniora, ktorý bol na vrchole, avšak ako veľa iných na jeho mieste, aj on si užíval slasti života celebrity, až dokým nepadol na úplne dno. Teda Robert sa našiel v postave menom Tony Stark, a keby ste sa ho chceli spýtať, že ktorý film bol najdôležitejší v jeho kariére, tak už vopred poznáte odpoveď.

Samozrejme, nie je to celé len o Robertovi a jeho životnom, no pritom úplne prirodzenom výkone, ale aj o osobách okolo neho, ktoré dali tento sen do pohybu a učinili z neho realitu. K recenzii dodám, že film skvelo udržiava rovnováhu medzi humorom a vážnymi dialógmi, nadpriemerné výkony sú pri takomto obsadení samozrejmosťou a ako celok film pracuje výborne. Sem tam vyskočia nejaké tie nedostatky, avšak ani tým sa nedá vyhnúť. Na záver by som veľmi rád vzdal hold osobe, ktorá sa za celý tento film zaručila a bola ochotná riskovať cenu svojej kariéry, aby nám mohla priniesť jeden z najlepších filmov s komiksovou predlohou. Jon Favreau je meno tejto osoby (pochopiteľne, viacero ďalších ľudí stálo pri ňom). A ten odkaz na rok 2008 prostredníctvom scény s prsteňom v najnovšom Spider-Manovi bezpochyby zahrial každého jedného fanúšika pri srdci (vrátane mňa). Moje hodnotenie: 85%

Hodnotenie

JJkomiks - 85%
Koty - 90%
UndeadRoy - 85%

87%

User Rating: 2.6 ( 5 votes)

JJkomiks

JJkomiks
Sme zakladatelia komiksového eshopu www.jjkomiks.sk, baví nás všetko čo sa týka komiksov či už sú to filmy, seriály alebo samotné komiksy.

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.