Recenzia: Justice League: Gods and Monsters

Hrané filmy od DC patria dnes medzi tie najočakávanejšie. Mnoho ľudí sa už nevie dočkať, kedy uvidí v kinách tím Justice League. Pritom sa ale zabúda na množstvo kvalitných animákov, ktoré idú priamo na DVD trh. JL:G&M zaujal hlavne tým, že na scenári sa podieľal Bruce Timm. Ten totiž pracoval na mnohých populárnych animovaných seriáloch zo sveta DC.

To že je film animovaný neznamená, že je pre deti. Dej sa totiž odohráva v alternatívnom vesmíre, ktorý sa od ostatných komiksov a filmov odlišuje.  Justice League (JL) tu tvorí len trojica Batman, Superman a Wonder Woman. Ako tím nemajú problém so zabíjaním. Médiá ich dokonca označujú za štátom organizovaných teroristov. Vďaka tomu je akcia krvavejšia a dočkáme sa aj niekoľkých nadávok. Film teda nie je vhodný pre menšie deti (v USA je rating PG-13). Napriek brutálnosti je akcia nezaujímavá a bez nápadov.

Aj pozadia jednotlivých hrdinov je temnejšie. To sa dozvedáme z krátkych flashbackov. Batman je v podstate upír, aj keď je na to pseudovedecké vysvetlenie. Wonder Woman miesto lasa používa meč. Flashback, v ktorom meč získa patrí medzi najlepšie miesta filmu a pripomína Game of Thrones vo vesmíre. Superman bol vychovávaný imigrantmi, čo ho tiež poznamenalo. A aby sme vedeli, že je to temná realita, nechal si narásť briadku.

Samotný dej začína tým, že niekto zabíja vedcov. Vraždy sú spáchané takým spôsobom, aby vina padla na JL. Trojica hrdinov sa snaží nájsť skutočných vrahov a vyhnúť sa súboju s vládnymi jednotkami. Na konci je samozrejme veľká bitka a všetko sa vysvetlí. Príbeh drží dobre pohromade a rozuzlenie je celkom prekvapivé. Pomáha tomu aj krátka minutáž, kde nie je miesto na hluché miesta.

Podozrivých je veľa, lebo vo filme sa ukáže množstvo postáv z DC. A čím viac postáv poznáte, tým lepšie. Najzábavnejšie na filme je vidieť známe postavy v alternatívnom svetle. Vo filme je množstvo easter eggov a narážok, ktoré pochopíte, iba ak čítate komiksy.

Animácia vzhľadom pripomína 90. roky. Superhrdinovia a niektoré interiéry majú zaujímavý design, ale zvyšok pôsobí stroho a nudne. Dabing sa vydaril, hlavne u Wonder Woman a Supermana (z menších postáv aj u Lois Laneovej). Výhradu mám len k Batmanovi, ktorý znie príliš chladne aj na upíra.

Ak sa neviete rozhodnúť, odporúčam vám pozrieť si sprievodný miniseriál JL:G&M Chronicles (3×5 minút). Všetky 3 časti sú zadarmo prístupné na youtube. A ak vás tento svet zaujme, môžete si prečítať aj komiksy, ktoré fungujú ako prequely.

Justice League: Gods and Monsters

Naše hodnotenie - 60%

60%

JL:G&M je alternatívny pohľad určený hlavne pre skalných fanúšikov DC. Dobre napísaný príbeh drží pohromade kopu easter eggov s akciou, na ktorú si nebudete pamäť.

User Rating: 4.55 ( 1 votes)

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.