Recenzia: Justice League

Milióny ľudí sa na to tešilo, ďalšie milióny zasa pristupovali k filmu s nadmernou dávkou skeptickosti a ďalšie milióny zaujali skôr neutrálny postoj. To je prosím pekne film Justice League. A tak otázka znie. Poznáme už teraz víťaza zlatých malín? Neberte ma zle, ale každá rozumná osoba musela k tomuto filmu pristupovať s nemalým nadhľadom, pretože spoločnosť Warner Bros. si svojvoľne pobúrila svojich fanúšikov prostredníctvom filmov Batman v Superman: Dawn of Justice a Suicide Squad. V prvom prípade išlo o výraznú a priamu kritiku filmu, ktorá bola miestami skutočne zaslúžená (neslávne známa “Martha” scéna), avšak film mal stále čo ponúknuť (napr. akčná scéna v skladisku), a pokiaľ mám byť úprimný, tak Snyderovi som dokonca vzdal hold, lebo dokázal pripraviť priestor pre “tímovku” Justice League v podstate prostredníctvom jedného filmu a povedal by som, že v rámci svojich možností odviedol takmer tú najlepšiu prácu.

A v druhom prípade ide v nesmiernej väčšine iba o oprávnenú kritiku. Akurát mladšie obecenstvo zvyklo z neznámych dôvodov sústavne obraňovať Suicide Squad. Po tomto filme som si povedal, že DCEU(DC Extended Universe) sa nám “veľmi pekne” začalo. Potom prišla Wonder Woman, ktorú samotný Superman, resp. Henry Cavill označil ako krok správnym smerom a mne neostáva nič iné než len pritakávať, lebo aspoň sa mi zmyla tá pachuť zo Suicide Squad. A tak mi ostávalo už iba čakať na film, ktorý by mal zjednotiť to nechutne rýchlo pospájané DCEU. Avšak v procese post-produkcie nastal skrat a režisér Zack Snyder opustil film z rodinných dôvodov. Zastúpil ho Joss Whedon(Avengers 1,2), ktorý vyhodil Holandského skladateľa Junkie XL(Deadpool) a na jeho post dosadil Dannyho Elfmana. Veru, nebol to práve bezproblémový proces tvorby.

Už len teraz som vyplytval dva odseky na letmé opisovanie situácie v DCEU, tak poďme sa do toho čo najskôr pustiť. Ako sa dalo očakávať, tak príbeh Justice League sa nepýši nejakým zložitejším spracovaním a vsádza skôr na jednoduchú zápletku, ktorá je pre blockbustery týchto rozmerov priam typická. Teda zhrniem to v jednej vete. Bájny záporák Steppenwolf chce zničiť planétu Zem a narýchlo zostavená Justice League sa pokúsi mu v tom zabrániť. Žiadne nečakané plot twisty za tým nehľadajte, jednoducho priamočiary dej.

Akcia je nanajvýš priemerná a jej svetlé momenty spočítate na prstoch jednej ruky (a aj to sa väčšinou týkajú Wonder Woman). Batman sa v tom celom mixe stráca až občas človek zabúdal, že tam vôbec bol. On patrí do stôk Gothamu, kde vedie neúprosné súboje s ľuďmi, a pokiaľ sa chystá na súboj s ťažším nepriateľom, tak je na to patrične pripravený. Tu to platilo len čiastočne. Aquaman ani nemá šancu vynikať, keďže väčšina súbojov prebieha na súši. Flash je neskúsený, z čoho sa snažili ťažiť najmä prostredníctvom humoru, ale zasa nečakajte, že budete svedkami takých klenotov, akými sú sólové scény Quicksilvera v X-Menovských filmoch Days of Future Past či Apocalypse. A o Cyborgovi píšem preto nakoniec, lebo až pri dokončovaní recenzie som si uvedomil, že som naňho totálne zabudol. Viac k jeho podielu snáď ani hovoriť netreba. Supermana nebudem zmieňovať, lebo… spoilery, veď viete.

Dialógy sa snažia byť vtipné a taktiež sa pokúšajú stavať na narýchlo “zbúchanej” chémii medzi jednotlivými členmi Justice League, pričom solídne hlášky opäť spočítate iba na prstoch jednej ruky. Atmosféra sa úplne vytratila a ten temný podtón, ktorý je pre DC komiksy tak charakteristický, tu ani náhodou nezachytíte. Vizuálna stránka je podstatnou súčasťou filmu, no to neznamená, že je nutne dobre spracovaná. Spracovanie Flashovho behu vyzerá pôsobivo, i keď príde mi to, ako keby robil príliš veľké kroky, čo z celkového dojmu dokáže miestami pekne ubrať. Taktiež Cyborg vyzerá viac ako dobre. A ani parademons nie sú na zahodenie, no keď som sa pozrel na Steppenwolfa, tak som sa sám seba pýtal, že kde bol aktuálne vrazený ten 300 miliónový rozpočet (zatiaľ čo s Doomsdayom odviedli brilantnú prácu). A nebudem Vás naťahovať s jeho opisom. Rovno skonštatujem, že ide o jedného z najslabších záporákov vôbec. Takmer žiadna osobnosť, chabé vykreslenie… a úprimne? Ani v rámci sily nedominoval. Teda Cyborg nie je jediná postava, na ktorú počas filmu zabudnete.

Soundtrack sa vo filme neustále stráca a všimnete si nanajvýš “Wonder Woman theme” a nejaké tie dosadené songy do hluchých miest. A už keď ten soundtrack počujete a skutočne sa doňho započúvate, uvedomíte si, že práca s ním je nesmierne odfláknutá. Prvé, čo mi hneď napadne je skladba “Icky Thump” od kapely The White Stripes. Jej umiestnenie je ideálne, ale zostrihanie nevhodné. No soundtrack samotný nie je vôbec zlý. Danny Elfman odviedol celkom dobrú prácu a soundtrack funguje osobitne dosť dobre, ale aj tak by som sa veľmi rád pozrel na to, ako by sa s tým pohral Junkie XL.

Na záver som si nechal herecké výkony, no ak mám byť úprimný, tak tu ani nie je o čom písať, lebo všetky hlavné postavy sú tak prázdne, že ich predstavitelia ani nemali čo hrať. No pritom obsadenie je perfektné. Affleck je stavbou a pôsobením priam ideálny Batman. Cavill? Lepší Superman ani nebol. Wonder Woman sadla šarmantnej Gal Gadot ako uliata. Ezra Miller je skvelým vyobrazením mladého Flasha. Jason Momoa ako Aquaman nemá konkurenciu a obsadenie Raya Fishera ako Cyborga taktiež neurazí. Tak kde je problém, do pekla? Lepšie obsadenie sa tu snáď už nikdy nestretne. A z vedľajších postáv niet koho spomínať, keďže ledva mali priestor niektoré hlavné postavy a nieto ešte vedľajšie. Moje Hodnotenie: 40%

Koty hodnotí
Koty

Po roce a půl k nám přichází pokračování filmu Batman vs Superman, a to Liga spravedlnosti. Film režíroval opět Zack Snyder, ale po rodinných problémech letos na jaře projekt převzal Joss Whedon a snímek dotočil. Tato situace je sice poměrně neobvyklá, ale podobný osud potkal i sólovku o Hanu Solovi, která míří do kin příští květen. Rukopis Josse Whedona je ve filmu značně znát, a to převážně ve scénách obsahujících humor. Jak moc velký podíl na snímku měl, samozřejmě nevím. Joss se podílel i na scénáři spolu s Chrisem Terrio, který psal i scénář k BvS. O hudbu se postaral vynikající Danny Elfman, jenž skládal hudbu například k Avengers: Age of Ultron, Hellboyovi 2 nebo k Raimiho Spider-Manům.

Recenze na film jsou dost rozporuplné, ale převažují ty negativní. Lidem se Snyderův temný styl plný zpomalovaček už nelíbí. Kasovně si úplně špatně nevede, protože je po týdnu na 316 milionech dolarů, což je ale při rozpočtu 280 milionů pořád málo. Je to zřejmě poslední film DCU, protože další snímky už mají jít vlastní cestou. Jedním z důvodů je určitě komerční neúspěch.

Děj filmu je zasazen necelé dva roky po událostech BvS. Svět se stále snaží vzpamatovat ze smrti Supermana, což otevírá okno novému záporákovi jménem Steppenwolf. Spojují se tu všechny hlavní linie tohoto světa. Do děje se lehce zapojí jak Atlanťané, tak Amazonky. Batman se rozhodne dát dohromady elitní tým, aby zabránil vstupu toho zla na náš svět. Po tom, co kontaktuje Wonder Woman, mu zbývá přesvědčit ještě Aquamana, Flashe a Cyborga, aby se k němu přidali. Pak už přichází jen hromada akce, ať už jde o vnitrotýmové konflikty nebo boj s digitálním záporákem.

Jedna z věcí, které film trochu zachraňují, je kvalitní herecké obsazení. Vedlejší postavy tu ale mají tak málo prostoru, že se jejich význam ve filmu ztrácí a působí spíše matoucím dojmem. Z nových herců se k filmu přidali například Jason Momoa jako Aquaman nebo Ezra Miller jako Flash. Z vedlejších postav bych zmínil J.K. Simmonse v roli komisaře Gordona nebo Amber Heard jako Atlanťanku Meru. Zbytek obsazení můžeme znát z BvS.

K filmu mám mnoho výtek. Jednou z nich je nepochybně nesehranost celého týmu. Neměli na to sice moc času, ale přece jen to mohli zvládnout lépe. Dále mi pak vadilo velké množství vedlejších postav, ve kterých se může neznalec tohoto světa snadno ztratit. Snyder už na to očividně nemá a měl by ho někdo vystřídat. Na druhou stranu film obsahuje dost humoru a pár povedených akčních scén. Docela mi vadila postava Flashe, protože Barry působil dost neschopně. Další problém je velmi nezajímavý záporák. Film obsahuje mnoho eastereggů, které bych nerad prozrazoval. Pokud bych to měl srovnat s animákem Liga spravedlivých: Válka, který je vlastně o tom samém, tak na mě tento animák působil o něco lépe. BvS je sice hned od svého vzniku velmi kritizovaným filmem, ale přišel mi značně povedenější.

Celkově Liga spravedlnosti hodnotím i přes četné výhrady lehce pozitivně. Joss Whedon jistě do filmu vnesl nový vítr, ale stejně to výsledek nezachránilo. Další filmy už mají být na tomto snímku nezávislé. Mám na mysli filmy z příštího roku, jako jsou Batman a Aquaman. Dále pak Scorseseho Joker a nedávno ohlášený Flashpoint. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Moje hodnocení: 80%

Justice League

UndeadRoy - 40%
Koty - 80%

60%

Justice League je kopa nevyužitého potenciálu, chabého humoru, slabej akcie a zle využitých peňazí. Ou a občas sa tam vyskytne aj niečo dobré.

User Rating: 4 ( 6 votes)

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.