Ani nie 3 roky po vydaní prvého dielu sa Matthew Vaughn vracia s pokračovaním excelentného filmu Kingsman: The Secret Service. Prekonalo pokračovanie The Golden Circle svojho predchodcu? Jedna vec, ktorá je pre režiséra, scenáristu a producenta Matthewa Vaughna priam príznačná je fakt, že nikdy sa nepúšťal do pokračovaní svojich filmov, teda až doteraz, pretože svet Kingsmanov bol natoľko blízky jeho srdcu až sa od neho nemohol vzdialiť a chcel urobiť pokračovanie. Za jednej podmienky.
Vaughn rád spomína, že film je len tak dobrý, ako je dobrý jeho hlavná záporná postava, a to isté platilo aj preňho. No jedného rána mu prišiel na um nápad, ako spracovať postavu menom Poppy v podaní skvelej Julianne Moore, a tak bol sequel s názvom The Golden Circle na svete. No, pochopiteľne, tento príbeh vzbudil pozornosť práve u záporáčky a očakávania boli vysoké, teda otázkou bolo, či Julianne Moore dostojí k týmto očakávaniam. Ale tam to nekončilo, pretože Matthew Vaughn rozšíril rady hereckého obsadenia s ďalšími veľkými menami, čo vyvodilo ďalšiu kopu otázok. Tak pusťme sa do ich zodpovedania.
Na úvod sa nám črtá príbeh, kde vyššie spomínaná Poppy je znudená svojim životom a chce dať svetu vedieť, že má čo dočinenia s jednou z najzámožnejších osôb vôbec. A peniaze tečú z produkcie rôznych drôg, ktoré jej zabraňujú v ukazovaní sa, ale svetu dá také ultimátum, ktoré sa jednoducho nedá odmietnuť a práve do tejto situácie prichádza Eggsy z tajnej služby Kingsman, ktorému musia vypomôcť Americkí bratia Statesmen. Vývoj príbehu a deja možno nie je najzložitejší, avšak stále predstavuje konflikt, za ktorý sa dá postaviť.
Akcia je neúprosná a nesmierne pôsobivá, ale vystavuje sa chybám, ktoré v prvom diele neboli vôbec, prípadne neboli až tak badateľné, a pokiaľ si tieto nedostatky všimnete, tak tie Vám vedia skaziť dojem z pekelne cool akčnej scény. Osobne také pojmy ako “cool” nepoužívam, no pri hodnotení tohto filmu sa tomu jednoducho nedá vyhnúť. Našiel sa nejeden moment, ktorý mi spôsobil priam zimomriavky z neuveriteľnej presnosti či vizuálnej dokonalosti, ale žiadne ďalšie “kostolné scény” sa nekonali aj napriek tomu, že Vaughn prirovnával možno aj 3 súbojové sekvencie práve k tejto 5-minútovej lahôdke z prvého dielu, ale ja by som to určite nepovedal. Štýlom kamery sa tam jedna podobala, ale celkovým obsahom tam bola tiež iba jedna podobná scéna, ktorá ani náhodou nedokázala napodobniť geniálnosť “kostolnej scény”. A vytkol by som snáď ešte množstvo akcie, ktorej bolo pri takejto stopáži skutočne menej.
To sa dalo aj očakávať, pretože s väčším sequelom sa zväčšuje aj svet Kingsmanov, kde sa pridala práve spoločnosť Statesmen a tá si pýtala patričné predstavenie. Ale zároveň sa miestami pýtalo aj vystrihnutie určitých scén, aby sa zachovala stálosť tempa. Vizuálna hravosť filmu ma držala prilepeného na sedadle a pri každej možnosti nám pripomenula, že ide o oveľa “coolovejšieho” Bonda s Rkovým ratingom. Čo ma rovno privádza ku slastnej brutalite, ktorá sa taktiež stihla neraz ukázať, i keď spolu s týmto aspektom prišlo aj zopár nelogických momentov.
Humorná stránka filmu sa opäť nezdráhala nadávania, ale ani to nezmenilo fakt, že tých naozaj spomenutia hodných hlášok oproti jednotke dosť ubudlo. Pokus o akýsi humorný akt s Eltonom Johnom občas vyšiel, no skôr išlo o dvojsečnú zbraň, ktorá sa javila viac ako záporný aspekt vo vybraných momentoch. Soundtrack sa pýši viacerými zaujímavými pasážami, i keď v hlave mi aj tak najviac utkvela “Main Theme” Kingsmanov, ktorá sa zachovala ešte z jednotky, ale aj napriek jej genialite bola v soundtracku dvojky až príliš používaná, resp. v jednotlivých skladbách bola veľakrát ináč navrstvená, pridalo sa zopár nových tónov, ale základ ostal takmer totožný.
Povedomá tvár Pedra Pascala(Narcos, Game of Thrones), hrajúci Agenta Whiskey, taktiež nesmierne potešila. A na záver som si nechal toľko ospevovanú Julianne Moore, ktorá sa postarala o záporáčku Poppy. Najväčším sklamaním bol snáď jej hrací čas, počas ktorého sa ani nestihla veľmi ukázať. A už keď jej postava aktuálne začala naberať na obrátkach, bol koniec filmu. Takže ostáva mi skonštatovať akurát toľko, že ide o ďalší nevyužitý potenciál. Zaujímavé je, že Vaughnove slová sa pri The Golden Circle uplatňujú dvojnásobne.
Po dvou letech do kin dorazilo pokračování dnes již kultovního komiksu Kingsman: Tajná služba. Režie i scénáře se opět ujal Matthew Vaughn, který vlastně poprvé za svou kariéru natočil sequel. Film jde ve šlépějích svého předchůdce. Problém je však v tom, že minulý díl nastavil laťku tak vysoko, že se to jen těžko trumfuje. Snímek kopíruje spoustu motivů z minulého dílu. Opět se ale jedná o skvělou audiovizuální podívanou s bravurně zvládnutými akčními scénami. Hudbu k filmu skládali stejně jako minule Henry Jackman spolu s Matthewem Margesonem.
Přestože jsou na film vesměs pozitivní reakce, je mu pár věcí vytýkáno. Film je poměrně dlouhý a prošel dost radikálním střihem, takže některé scény nedávají úplně smysl. Pořád je to ale jeden z nejlepších komiksů, co můžeme letos vidět. Kasovně si taky nevede špatně, protože je zatím na 253 milionech dolarů. Je zde také dost nových postav ztvárněných známými herci.
Film navazuje na předchozí děj a ukazuje nám Eggsyho život s princeznou Tildou. Klid ale netrvá dlouho, protože Kingsmani obdrží tvrdou ránu od záporačky Poppy. Ta má celosvětový monopol na prodej drog. Eggsy s Merlinem se poté vydají hledat pomoc do Ameriky k jejich sesterské službě zvané Statesman. Doposud o ní neměli tušení, jako krytí využívá výrobu whisky. Její agenti získávají jména podle druhů alkoholu. Pak už jen zbývá vykonat šílený plán na záchranu světa a porazit záporačku. Opět se je na co dívat a zábava nestojí.
Největší sousto si pro sebe samozřejmě urval Taron Egerton jako Eggsy. Je vidět, že jeho postava za tu dobu prošla slušným vývojem. Do děje se vrací i Colin Firth jako agent Galahad. Z nových postav tu máme Halle Berry v roli agentky Ginger Ale nebo Pedra Pascala jako agenta Whiskey. Záporačku Poppy si střihla Julianne Moore, které sice její role sedne, ale Samuel L. Jackson se jen těžko překonává. Pak už zbývají jenom Mark Strong v roli Merlina a Jeff Bridges, jenž jako šéf Statesmanů Champagne dostal jen málo prostoru. Podobně dopadl i Channing Tatum v roli jižanského agenta Tequily.
Jak jsem už napsal, snímek stojí hlavně na vtipech a akci. Celá myšlenka Statesmanů je dost zajímavá. Moc mi ale nedávalo smysl, že by se tyhle dvě agentury neznaly. Pak taky motivace některých postav byla trochu nejasná. Julianne Moore si svou roli užila na plno, protože není moc časté vidět ji v záporné roli. Hlavní kámen úrazu je to, že se snímek snaží soupeřit s prvním dílem, na který prostě nemá. Zaujala mě i výbava Statesmanů, která odpovídá americkému stylu. Skvělé cameo má ve filmu Elton John. I dynamická hudba filmu dost přidává.
Celkově hodnotím snímek jako dost povedený. Matthew Vaughn si natočil svůj prvním sequel, ale možná si ukrojil moc velké sousto. Každý komu se líbila jednička, bude ale podle mě spokojený. Zřejmě nás za pár let čeká další pokračování. Pokud filmu odpustíte drobné nesrovnalosti, bude vás určitě bavit. Uvidíme, jestli do budoucna nedojde obměně režiséra/scénáristy.
Kingsman: The Golden Circle
UndeadRoy - 75%
Koty - 95%
85%
Pokračovanie Kingsmana sa pýši podmanivou vizuálnou stránkou, nekompromisnými súbojmi a zapamätateľnými hereckými výkonmi, no stráca najmä na nesplnených vopred spomenutých aspektoch a menších chybách, ktoré postupne zmenšujú hodnotenie percento po percente.