Recenzia knihy – Batman and Psychology

Bruce Wayne bol ešte dieťa, keď bol svedkom vraždy svojich rodičov. Americký profesor psychológie sa rozhodol analyzovať všetky komiksy, filmy a kreslené seriály, aby zistil, ako to ovplyvnilo Batmana. V knihe Batman and Psychology máme možnosť nahliadnuť do duše Temného rytiera.

Na začiatok vás chcem ubezpečiť, že nie je potrebné byť psychológom, aby ste porozumeli písanému. Čo však potrebujete vedieť, je angličtina, lebo kniha zatiaľ nie je preložená do slovenčiny či češtiny. Profesor Langley sa v knihe snaží priblížiť čo najviac nám – komiksovým fanúšikom – a preto veľa vysvetľuje, podáva ilustračné obrázky a neraz pridáva aj diagnostické kritéria.

Prečo práve netopier? Prečo Batman nosí masku? Prečo si vyberá za pomocníkov mladých chlapcov? Prečo si vyberá za partnerky „zlé dievčatá“? Zažíva Batman posttraumatickú stresovú poruchu (PTSP)? Na jednu z týchto otázok vám odhalím odpoveď profesora Langleyho.

Má Batman PTSP?

Podľa profesora Batman netrpí PTSP. Hoci síce má mnoho znakov tejto poruchy, existujú dôkazy, ktoré túto možnosť vyvracajú. Jedným z kritérii je napr. aj vyhýbavé správanie, čiže by sa mal vyhýbať temným uličkám, prechádzkam v tme a ozbrojeným zločincom. Opak je však pravdou.

Kniha nie je iba o Batmanovi, profesor Langley nezabudol ani na záporákov – sú predsa neoddeliteľnou súčasťou komiksového sveta. V knihe sú prípadové štúdie najznámejších záporákov, s ktorými Batman bojuje už večnosť.  Joker, Bane, Ra’z al Ghul a ďalší dostali pár stranové správy (a neraz aj diagnózy).

Jokerova diagnóza
Ako by v realite dopadol u psychiatra Joker? Na tomto jedinom prípade si profesor Langley vylámal zuby. Hoci Joker v jeho bohatej komiksovej histórii dostal nejaké diagnózy (keď sedel v Arkhame), je otázne, či by ich dostal aj v realite. Niekedy vraždí, niekedy kradne, niekedy „iba“ spôsobuje chaos. Jeho skutky v komiksoch a filmoch sú premenlivé – raz sú šialené, raz geniálne. Ak je veľmi inteligentný, tak potom vie, že je lepšie byť na psychiatrii ako vo väzení – a preto bolo ťažké povedať, či to všetko len nehrá. Ale ak je šialený, tak jeho činy sú náhodné a iba nám sa zdajú sa byť geniálne.

Jokerov pôvod, ako aj skutočné meno, ostáva záhadou (ak si odmyslíme film z roku 1989, kde bol Joker Jack Napier). Sám o sebe povedal už viacero verzií pôvodu (napr. vo filme Batman: Temný rytier) a nie je jasné prečo. Je Joker patologický klamár alebo zažíva bludy, o ktorých pravdivosti je sám presvedčený? Tieto otázky nevedel zodpovedať ani odborník.

Knihu by som odporučila všetkým, ktorí majú radi Batmana (a nemajú problém s angličtinou). Je super poznať odborný názor na komiksových hrdinov.

Kristina

Kristina
Mám rada komiksy a filmy s komiksovými postavami. Ako už obrázok naznačuje, najradšej mám Supermana. :)

Určite si prečítaj

Recenzia: Follow Me

Už tento štvrtok si v kinách môžete ísť pozrieť na film s názvom Follow Me. Ako fanúšik …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.