Recenzia: Ms. Marvel (komiks)

S komiksovými Marvelmi je to komplikované. Z vydavateľstva Marvel pôvodne pochádza mimozemšťan Captain Marvel (vlastným menom Mar-Vell). Meno Ms. Marvel prijala pozemšťanka Carol Denvers a keď Mar-Vell umrel, prebrala jeho titul. A potom je tu ešte Captain Marvel z konkurenčného DC, ktorého ale všetci volajú Shazam, lebo s Marvelmi je to komplikované (a ak vás veľmi zaujímajú autorské práva, trademarky a história komiksov, tak si pozrite toto). Dôležité ale je, že titul Ms. Marvel bol voľný a tak si ho vzala Kamala Khan.

Kto je Kamala? Je to výnimočné dievča. Teda aspoň čo sa komiksov týka. Vo svete, kde sú hrdinovia zväčša bieli muži je Kamala veľkým osviežením. Korene má v Pakistane a je praktizujúcou moslimkou. A aby to nemala v živote také ľahké, tak je aj introvertkou, terčom posmechu v škole a obrovskou fanúšičkou superhrdinov. Je to proste nerd.

V dnešnej Amerike je reprezentácia menšín v médiách horúcou témou. A komiksové (ale aj herné a filmové) spoločnosti sú často kritizované za to, že ich najpopulárnejšie postavy sú takmer bez výnimky bieli muži. Takáto kritika potom môže spraviť veľa škody. Často nasilu prichádzajú na svet nezaujímavé postavy, ktoré existujú len v záujme rôznorodosti. Inokedy sú menšinové postavy v absurdne zidealizovaných verziách, ako sa to stalo napríklad v ére blaxpoitation filmov.

Ms. Marvel ale týmito nedostatkami netrpí. Niet sa čo čudovať. Autorka G. Willow Wilson je sama moslimkou a tak vie, o čom píše. Islam tu nie je vyobrazený ako najväčšia hrozba ľudstva, ani ako jeho spása. Namiesto toho tu vidíme náboženstvo ľudí, ktoré prináša svetlé aj temné stránky. V komikse sú napríklad použité niektoré múdre vety z Koránu. Najväčším spojením z islamom sú ale Kamalini rodičia a brat. Tí dodržiavajú tradície oveľa viac ako ona a na Kamalu sú prísni. A aj keď sa nám ich správanie môže niekedy zdať šialené, tak stále môžeme vidieť, že to robia pre rodinu.

Stredoškoláčka Kamala to teda u rodičov nemá ľahké. Jedného dňa sa ale rozhodne kvôli párty utiecť z domu. Spolužiaci jej dajú alkohol, čo si ona neželá a preto odchádza. Zrazu sa dvihne podivná hmla a Kamala dostane superschopnosti. A tí, čo komiksy poznajú vedia, že tie schopnosti sú celkom neľudské. Kamala zrazu dokáže meniť svoju podobu a veľkosť. A ako bonus má aj samoliečenie. A keďže Carol Denvers je jej obľúbenou hrdinkou, zvolí si meno Ms. Marvel.

V priebehu série sa Ms. Marvel učí pracovať so svojimi schopnosťami. A robí to metódou pokus-omyl. Vytvára si identitu, zažíva prvé boje a zlyhania. Okrem toho má aj školu, pokúša sa udržovať priateľstvá a rozmýšľa aj nad prvou láskou. Ak vám to pripomína Spider-Mana v časoch, keď bol ešte stredoškolák, tak nie ste sami. Peter to ale mal o trochu ľahšie. Moslimskí rodičia svojim deťom nedávajú toľko slobody ako teta May.

Veľký duch poväčšuje aj malého človeka.

A rovnako ako v Spider-Manovi aj tu nájdeme humor. Väčšinou ho tvoria narážky na popkultúru (áno niekto, dramaticky zakričí priezvisko Khan), ale mnoho vtipných detailov skrýva aj kresba. Je ale pravda, že niektoré narážky na internetové fenomény si mohla autorka odpustiť. A vy si ale užívate tú milú pritiahnutosť za vlasy, vďaka ktorej môže Kamala bojovať s hybridom vtáka a Edisona. Keď vás zrazu tento komiks udrie prekvapivo silnou generačnou výpoveďou. Autorka tu ukazuje, že dnešnej generácii mladých ľudí rozumie a ani pritom nevyznieva veľmi naivne.

Potešia aj stretnutia s inými hrdinami od Marvelov. Tých ale nie je veľa. Ms. Marvel je preto komiks, ktorí si užijú aj začiatočníci. Iba neskôr si možno bude treba vygoogliť, kto sú to tí Inhumans.

Kresba sa tiež podarila. Je výnimočne precítená a emócie vidno dobre nielen na ľuďoch, ale aj na okolí. Farby sa tiež dajú len pochváliť. Štýlom mi to trochu pripomína rôzne fanúškovské kresby z tumblru. To sa ku Kamale hodí, lebo aj ona je fanúšičkou superhrdinov a na webe srtávi veľa času.

Ms. Marvel nie to, čo by ste od veľkého superhrdinského komiksu čakali. Nie sú tu žiadny namakaní drsňáci, ktorí každú stredu zachraňujú vesmír (síce Wolverine sa tu objaví). Zato tu je kľudnejší príbeh s uveriteľnou hlavnou postavou, ktorá má navyše zaujímavú perspektívu. A to, že je hlavnou postavou dievča, určite neznamená, že je to len pre dievčatá. A tento prístup zaujal prekvapivo veľa ľudí. Až natoľko, že Kamala sa čoskoro stane členkou komiksových Avengerov. Zaslúžene.

Recenzovaná séria začala vychádzať v roku 2014 a zatiaľ má 16 zošitov. Okrem toho sa dajú zohnať aj 3 zbierky.

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Komentár

  1. Matej

    Nice článok oceňujem najmä poslednú pasáž kde opisujete ako sa Kamala ako postava, ujala medzi fanúšikmi. Veľmi ľutujem že som si tento komiks nezohnal skôr. Vidím v ňom veľmi veľký potenciál najmä preto, že bude členka nových Avengers po udalostiach, ktoré sa odohrajú v novej Secret Wars.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.