Recenzia: Podstata (Patrik Bodnár)

Zháňate nejaký mysteriózny thriller pod stromček pre Vašich najbližších? Kniha Podstata by mohla byť presne tým, čo hľadáte. Ide o knižný debut mladého autora Patrika Bodnára z Michaloviec, no aj napriek tomu, že ide iba o prvý titul pod jeho menom, výber slov a frázovanie by mohlo pokojne poukazovať na oveľa skúsenejšieho autora, čo si všimnete už v prvých kapitolách. Teda netreba sa obávať amatérskej práce, lebo kniha Podstata toho ponúka oveľa viac, ako by sa mohlo spočiatku zdať.

Príbeh nás privádza do opustenej budovy, kde sa prebúdza významný slovenský podnikateľ Dávid Kroppa, ktorý nemá ani poňatia, ako sa do tejto budovy dostal a kto ho do nej dovliekol. Pokúša sa na to prísť, ale nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá a kniha nás zavedie do spleti intríg, brutality, ale aj brutálnej úprimnosti ľudskej bytosti, ktorá nás donúti spytovať sa, kto vlastne sme a aké majú naše činy význam. Jednoducho povedané, psychologický thriller ako stvorený na sobotňajšie poobedie.

Páči sa mi, že sa autor neobával oprieť do kritickosti postavy či jej ozajstného prejavu. No o to reálnejšie to pôsobí, keď postava nevypustí len “do pekla”, ale zájde aj do nášho rozmanitého slovníka vulgarizmov. Predsa len, kto by sa v takejto situácii zachoval ináč? Každý by musel zo seba nejak vydať frustráciu. Vzhľadom na to, že príbeh je podaný primárne z pohľadu hlavnej postavy, nestane sa, že ku koncu jej charakter ani nepoznáte, práve naopak, chápete jej zámery, vyzdvihujete alebo osočujete jej vlastnosti, no pritom ste si istí tým, že viete o koho ide, pričom Dávid je dostatočne zaujímavá postava na to, aby ste sa chceli o nej dozvedať čo najviac až do samotného finále.

Pri takejto zápletke by si bol jeden povedal, že autor bude často spadať do vôd klišovitých situácií a dialógov, a aj keď sa tomu miestami jednoducho nedá vyhnúť, neustále pracuje s dejom, aby nič nestagnovalo a zachovala sa atmosféra, ktorú môžete cítiť v priebehu celej knihy. Pocit nevedomosti je samozrejmosťou, až Vás to možno napokon privedie do štádia frustrácie, ale o to lepšie sa dokážete stotožniť s hlavnou postavou. Dej trocha trpí pomalším rozjazdom, ale len čo sa veci začnú hýbať, sled udalostí naberie na tempe.

No mimo všetkých situácií a fáz, ktorými si v knihe prejdete, si postupne začnete uvedomovať, ako veľmi ľahko by sa z Vás mohol stať ďalší Dávid Kroppa so všetkými jeho kladmi a zápormi, a pritom stačí postupne obmedziť emócie a uprednostniť racionálne zmýšľanie. Záver knihy Vás dozaista nenechá chladnými a ešte dlhé hodiny po jej dočítaní budete uvažovať nad všetkým, čo sa v nej udialo a v konečnom dôsledku, aj nad sebou. Lebo o tom to celé je… o nás, o vás, o ľuďoch.

Síce kniha oplýva nadmernou kvalitou aj napriek nálepke “debut”, ale nevyhnete sa pocitu, že autor sa ešte stále hľadá. Vie, v akom prostredí sa chce pohybovať, ale ešte cibrí svoj štýl, ktorý ma veľký potenciál a o zopár rokov môže byť pokojne medzi našimi velikánmi, ako Jozef Karika či Dominik Dán. Teda určite treba dávať pozor na meno Patrik Bodnár aj do budúcna. Jedinou väčšou nevýhodou je to, že kniha Podstata sa, aktuálne, nachádza iba v elektronickej forme, resp. ako e-kniha, no vzhľadom na to, že ide o začínajúceho autora, nemalo by ísť o nič prekvapivé. Koniec koncov, veľa ľudí má v dnešnej dobe už čítačku kníh, a tak by nemalo ísť o príliš veľký problém.

Teda pokiaľ Vás niečo z toho, čo som o tejto knihe napísal, zaujalo, neváhajte knihu zakúpiť na Martinuse, kde stojí priam symbolických 4,90€.

Podstata

Filip T. - 70%

70%

Kniha Podstata je zaujímavým debutom Patrika Bodnára s pomalším rozjazdom, ale za to pôsobivým záverom a komplexnou hlavnou postavou.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.