Recenzia: Spider-Man: Homecoming

Do kín zavítal už druhý reboot Spider-Manovej série a táto trilógia nesie názov Homecoming, resp. Návrat domov. Tak zistite, ako dopadol prvý diel z tejto “novej” série.  Chvíľu trvalo, kým konečne došlo na projekciu, ktorá nezahŕňa slovenský dabing(aspoň u nás to tak bolo), ale len čo sa tak stalo už som sedel v kinosále a so zdravou zvedavosťou som očakával výsledok práce Jona Wattsa, ktorý sa ujal réžie tejto snímky. Posnažím sa nejako nenaťahovať a rovno sa pustím do rozboru filmu.

Príbeh, ktorý Homecoming ponúka, sa nesie v dvoch líniách. Jedna predstavuje pubertálny svet Petera Parkera, ktorý trpí absurdnou nedočkavosťou a len čaká, kým bude môcť opäť nahodiť na seba oblek. No a okrem toho sa stretávame s bežnými aspektmi života adolescenta, a to od školských povinností cez pubertálne emócie až po ľahkovážne zmýšľanie. Ale o niečo viac ma zaujal svet Adriana Toomesa alias Vultura, ktorý po dlhej dobe predstavuje zápornú postavu s prirodzenými motívmi, ktoré dávajú zmysel a nehrá obrovskú hru, ako to bolo pri drvivej väčšine doterajších záporákov z MCU. Jeho svet je na plnej čiare dospelý a skvelo odzrkadľuje osobu, ktorá sa jednoducho chce postarať o svoju rodinu. Zápletku snáď ani netreba rozoberať, lebo tá nikdy nebola dvakrát najzložitejšia v Marveláckych filmoch.

Akcia je, ako to už býva, nadpriemerná a neraz poskytuje adekvátny pocit satisfakcie a ku tomu dostávame podmanivú vizuálnu stránku, ktorá je jednoducho pastvou pre oči. A už keď sme pri tej vizuálnej stránke, tak na samotných efektov si dal tím záležať a v jednotlivých akčných sekvenciách sa ich neviete nabažiť. Jednou vecou je zaujímavé spracovanie Spider-Manovho obleku(a tie všetky možnosti využitia), ale ešte viac ma zaujalo spracovanie Vultura, ktorý na jednej strane pôsobí priam futuristicky a na druhej strane sa stále drží pri zemi(a možno aj v trocha reálnejšej rovine, i keď stále ide o Sci-Fi).

Samozrejme, podstatným faktorom pri Spider-Manovi bol vždy humor a tu tomu nie je ináč. Humorná stránka filmu sa javí ako veľmi silný aspekt, ktorý by sme mohli považovať priam za jeden z hlavných pilierov filmu. Všetky doterajšie filmy z MCU taktiež zahŕňali akýsi humorný faktor, ale najviac ho dozaista zdvihli Strážcovia Galaxie a teraz už aj Spider-Man. Ako môžete sami očakávať, tak veľakrát ide skôr o ten pubertálny humor, no pokiaľ sa snažíte aspoň trocha vžiť do postavy alebo daného veku, tak sa neraz prichytíte minimálne pri úškrnoch, no aj tie sa počítajú. Taktiež oceňujem solídny soundtrack, ktorý mal svoje slabšie, ale aj silnejšie chvíľky a veľakrát vedel situáciu dobre vykresliť, či vystupňovať tempo alebo aj navodiť zimomriavky. Michael Giacchino odviedol kvalitnú prácu a taktiež ma zahrialo pri srdci zakomponovanie Spider-Manovej pôvodnej zvučky hneď do úvodu. Palec hore!

Dostávame sa ku hereckým výkonom, kde za to je o čom hovoriť. Na úvod si hneď zoberiem do merítka predstaviteľa Spider-Mana/Petera Parkera, teda reč o je o Tomovi Hollandovi, doposiaľ najmladšom(a snáď aj poslednom) predstaviteľovi tejto postavy, pričom musím povedať, že podal to viac ako vierohodne, a to už či hovoríme o školskom živote a Peterovi Parkerovi alebo samotnom Spider-Manovi. Jednoducho na chvíľu zabudnime na celé to porovnávanie Tobeyho Maguira, Andrewa Garfielda a teraz už aj Toma Hollanda a len oceňme, čo každý z týchto hercov urobil s touto postavou. Tentokrát dostávame komiksovo najbližšieho Spider-Mana a ja sa nemôžem sťažovať.

A ako som už spomínal, tak po dlhej dobe sa stretávame so záporákom, ktorý sa aktuálne prezentuje ako ľudská osoba s normami, morálnymi zásadami a všetkými týmito vecami, ktoré z nás činia ľudí a Michael Keaton túto prácu odvádza úžasne. V rolách záporákov bolo veľa známych tvári a bravúrnych hercov, no vždy som mal pocit, že Marvel nevyužil ich potenciál, snáď až doteraz. I keď Adrian Toomes nemal až toľko chvíľ, kde by mohol Michael Keaton vyniknúť, ale aj s tým časom, čo mal na plátne, urobil všetko čo mohol. A v rámci všetkých vedľajších postáv mi tam najviac vyniká, pochopiteľne, Ned v podaní Jacoba Batalona, ktorý sprevádzal Petera Parkera naozaj poctivo.

 

Taktiež mi tam zarezonovalo podanie mladšej tety May, o ktoré sa postarala Marisa Tomei, a aj keď koncept postavy ostal v podstate totožný, tak tá vata okolo toho mi dozaista spríjemnila sledovanie, a to ani radšej nehovorím o tých všetkých vtipoch, ktoré smerovali na jej vek. Marvel Studios si veľmi dobre uvedomuje, koho do tej roly obsadili a ešte si z toho pekelne uťahuje. A ďalej tam niet príliš o čom hovoriť. Peterovi spolužiaci sa stali prostriedkom občasného vtipu a ostatní záporáci predstavovali “fackovacích panákov” pre Spider-Mana. Akurát som rád, že Tony Stark nebol všadeprítomný a zasahuje len v tých najkrajneších situáciách, no to nemení nič na fakte, že prítomnosť Roberta Downeyho Jr. je jednoznačne prínosom. A nesmiem zabudnúť na Happy Hoogana v podaní Jon Favreaua, ktorý ako jeden z pomyselných zakladateľov MCU, vždy predstavuje taký symbolický prídavok do filmu.

V rámci záporov nemám vyložene vec, ktorú by som mohol rozoberať celé hodiny, jedine mi napadá taká záležitosť, že Marvel Studios idú väčšinou na istotu, a tak mi začína chýbať menší faktor experimentácie, ktorý zvykol tie filmy okoreniť. Pri Homecoming toho korenia trocha chýba. Plus, finále bolo o niečo slabšie a na boj skromnejšie. No ináč sa naozaj nedá hovoriť o nejakých veľkých nedostatkoch.

Navyše by sme sa tu mohli rozhovoriť o tých všetkých easter eggoch, ktoré tento film ponúka, ale to by bolo písanie na niekoľko ďalších odstavcov. No môžem spomenúť veci, ktoré sa nedajú považovať za spoilery, ako napríklad “srsť”, ktorú mal Vulture okolo krku, keďže to je jedna z malého množstva vecí, ktoré sa zhodujú s Vulturovým oblekom z komiksov, teda môžeme tu hovoriť o takom peknom odkaze na komiksové spracovanie postavy. A v jednom dialógu Happy Hoogan spomenie, že so sebou nosí vždy prsteň už od roku 2008, čo je, samozrejme, odkaz na rok, v ktorom sa celé MCU započalo. Moje hodnotenie: 90% 

Koty hodnotí
Koty Je tu další reboot Spider-Mana. Tvůrci se tentokrát rozhodli přeskočit origin a ukázat nám hned Petera v akci, což je podle mě dobře. Film je zasazený do MCU a navazuje přímo na události Civil War. Režie se ujal Jon Watts, který je známý například komediálním pořadem nazvaným Onion TV. Odpovídá tomu také duch celého filmu. Scénáristů je více a patří mezi ně i Jon Watts. O hudbu se postaral Michael Giacchino, jenž má za sebou například Doctora Strange, Star Treky nebo Jurský svět. Je zde využit i hudební motiv z původního seriálu Spider-Man ze 60. let.

Snímek se setkal s velmi pozitivním ohlasem u kritiků. Zatím je na slušných 469 milionech dolarů. Ze všech předchozích adaptací Spider-Mana má ke své komiksové předloze nejblíže. Jedním z důvodů je i samotná povaha Petera, kterou se jim zde podařilo skvěle vystihnout. I jeho oblek od Tonyho Starka stojí jistě za zmínku. V některých scénách se tu totiž objeví i Iron Man.

Příběh částečně navazuje i na události Avengers. Adrian Toomes (budoucí Vulture) si se svou partou dělníků založí dílnu na výrobu zbraní po mimozemském útoku Chitauri na New York. Něco takového samozřejmě Peter Parker nemůže dopustit. Jakoby už tak neměl svých starostí dost. Je pod dohledem Tonyho Starka/Happyho Hogana a zažívá stejné trable jako každý středoškolák. Ani to mu ale nebrání vykonávat svou povinnost a pomáhat obyčejným lidem. Vulture mu ale nedává spát a proto se s ním neustále střetává. Dalším z jeho záporáků je i Shocker.

Hlavní tahoun filmu je samozřejmě Tom Holland, kterému role Petera skutečně sedne. Záporáka Vultura se zajímavou motivací hraje Michael Keaton, pro kterého je to po Batmanovi už druhá komiksová role. Samozřejmě nemohu opomenout ani Roberta Downey Jr. jako Tonyho Starka nebo Jona Favreau jako Happyho Hogana. Peterovu pohlednou tetu May ztvárnila Marisa Tomei. Pár drobných scén tu má i Chris Evans jako Steve Rogers.

Přesto že je tato adaptace nejvěrnější komiksu, mám k ní své výhrady. I přes značnou dávku humoru na mě snímek působil až moc dětsky. Na druhou stranu Spider-Manovo objevení se v Civil War bylo pro mě tehdy dost vítaným překvapením. I samotný Vulture byl poměrně zajímavý, ale nepůsobil na mě jako klasický záporák. Navíc podle komiksu má z lidí vysávat život, což tady nedělá. Oba Shockeři tu byli spíš do počtu. Hodně povedený mi ale přišel Peterův oblek plný skvělých funkcí. Určitě je to ale skvělý restart a rád si zajdu na pokračování.

Film slaví celosvětový úspěch a ani se tomu nedivím. Poslední adaptace s Andrew Garfieldem mi přišla docela v pohodě, ale široká veřejnost byla jiného názoru. Určitě vítám Spider-Manovo zasazení do MCU a těším se na něj příští rok v Avengers: Infinity War. Ten samý rok bychom se měli dočkat i Venomovy sólovky s Tomem Hardym. Letos už nás od Marvelu čeká jenom Thor: Ragnarok, tak uvidíme. Moje hodnocení: 90%

Spider-Man: Homecoming

UndeadRoy - 80%
Koty - 90%

85%

Spider-Man: Homecoming predstavuje kvalitný reboot série, ale tentokrát s širšími možnosťami. Má veľa, čo ponúknuť, a to už či mladším alebo starším divákom.

User Rating: 4.02 ( 3 votes)

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.