Recenzia: Stranger Things 2

Ani sme sa nenazdali a už nám bratia Dufferovci doručili 2.sériu veľkolepého seriálu Stranger Things. No dokáže 2.séria prekonať tú prvú? Počet epizód sa zvýšil na číslo 9, avšak tempo alebo tok jednotlivých epizód nenabral na rýchlosti, ale práve naopak. Tento akt si všímate najmä v úvode tejto série, ktorý Vás oboznamuje s následkami prvej série a zároveň pokladá základy pre dej tej druhej, pričom tentokrát sa dopad rozhodnutí výrazne zväčšuje, a to isté platí aj pre udalosti, ktorými 2.séria oplýva. Ale nemusíte sa obávať, pretože pomalšie tempo neznamená nutne aj pomalší vývoj deja.

Dej má svojské tempo a upravuje si ho podľa potreby, aby udržal krok s príbehom. Nič sa zbytočne nenaťahuje(aj keď by ste o tom mohli napríklad pri takej 7.epizóde zapochybovať), všetko má prirodzený spád a osobitý význam, čo utvára skvelý celok a každá súčiastka doňho perfektne zapadá. Akciou sa šetrí(v podstate až na záver), tak ako tomu bolo aj v prvej sérii a vsádza sa skôr na atmosféru, čo sa tvorcom darí na výbornú. Teda nie je ničím výnimočným, že v priebehu jednej epizódy Vám dvakrát, trikrát nabehnú zimomriavky, a to ani nie zo strachu, no z toho geniálneho spracovania atmosféry v danej scéne.

No atmosféra nie je jediným aspektom, z ktorého budete mať zimomriavky, pretože scenáristi sa veľmi dobre hrajú aj s emóciami jednotlivých postáv a o každú jednu postavu sa poctivo starajú. Teda aj postavy s tým najťažším či najneprijateľnejším charakterom majú niečo do seba a ich osud Vás zaujíma. Nevraviac o hereckých výkonoch, ktoré sú jednoducho ukážkové. A potom, čo prvá séria zmyla moje predsudky voči detským predstaviteľom v hlavných rolách, som si mohol druhú sériu naplno vychutnať aj s patričnými očakávaniami. A je ťažké vybrať si nejakých favoritov, pretože každý herec odvádza skvelú prácu, vrátane nových prírastkov.

Soundtrack je kategóriou samo o sebe a má nesmierny podiel na budovaní atmosféry. Dokonalo Vás vracia do 80.rokov a navyše, synthwave snáď ešte nebol silnejší. A príchod postavy s Rockovo/Heavy Metalovo ladeným hudobným vkusom taktiež potešil. Pochváliť musím aj prácu s kamerou, ktorá nemá slabé miesta a sústavne dodáva prvotriedne zábery. Vizuálna stránka má taktiež veľa čo ponúknuť, a to najmä vo forme prepracovaných pľacov, ktoré utvárajú samostatné atmosférické prvky. Spracovanie príšer sa sem tam “sekne”, ale na pomery seriálu je to stále na vysokej úrovni.

A aby som odpovedal na otázku, ktorú som si ustanovil v úvode recenzie. Áno, druhá séria Stranger Things je skutočne lepšia ako tá prvá, pričom prevádza nás novými zákutiami svojho potenciálu, no zároveň zanecháva ten pevný základ, ktorý si ľudia na prvej sérii tak zamilovali. Je viac ako možné, že som 2.sériu nadhodnotil, a tak si pokojne môžete strhnúť zopár percent dole, čo možno časom urobím aj ja, no práve teraz by som tomuto skvostu dával iné hodnotenie len veľmi ťažko a pevne verím v to, že seriál Stranger Things má taký potenciál, že pokiaľ aj nasledujúce 2 série budú na podobnej úrovni, tak ono sa z toho môže bez problémov stať novodobý nástupca E.T.ho.

Stranger Things 2

UndeadRoy - 100%

100%

Žiadne rozsiahle zhrnutie nie je potrebné. Jednoducho, pokiaľ ste si 2.sériu Stranger Things ešte nepozreli, tak to čo najskôr napravte.

User Rating: 4 ( 1 votes)

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.