Recenzia: The Walking Dead 6.Séria

Od začiatku apokalypsy utiekol už nejaký čas a Rick (Andrew Lincoln) sa so svojou skupinou presekal až do 6.série, poďme sa pozrieť ako si počínali tentokrát. Po viacerých či už priaznivých alebo nepriaznivých udalostiach sa na začiatku 6.série ocitneme tam, kde sme skončili, teda nie tak úplne. Od konca 5.série nás delí nejaký ten časový rozdiel, ktorý je sprostredkovaný flashbackmi, aby sme sa dostali až ku aktuálnej situácii skupiny, ktorá sa odohráva v Alexandrii.

Rick opäť čelí novému nebezpečenstvu, ktorému je vystavované celé obyvateľstvo Alexandrie a ďalšie straty na životoch nemôže dovoliť. V blízkosti mesta sa nachádza takzvaná “horda”, teda obrovská skupina nemŕtvych, ktorí majú cestu ku Alexandrii zatarasenú, ale Rick nechce ponechať nič na náhodu, tak sa rozhodne konať.

vlcsnap-2015-10-13-16h43m05s107

Všetko vychádzalo podľa plánov, ale to by nebolo TWD, keby sa niečo nestalo a vznikla hlavná zápletka, ktorá zabrala pomerne veľkú časť série. Žiadnym prekvapením nie je a predpokladám, že ani nebol, tak dlho naznačovaný príchod skupiny “Wolves“. Niekto by si povedal, že napriek tomu ako dlho bol ich príchod pripravovaný, tak sa dokopy nič nestalo, resp. boli len malou súčasťou série, ale môžem Vám povedať, že to bol pekelný BOOM, ktorý spôsobil skupine priam absurdné problémy. A aby to nestačilo, tak sa odohral dosť skoro moment, ktorý zasiahol srdcia väčšiny divákov a spôsobil dosť veľký ošiaľ a lá Jon Snow, čím sa nám scenáristi snažili potvrdiť pravidlo “No One Is Safe”, teda nikto nie je v bezpečí až na Ricka, ten má imunitu, keďže celý príbeh je vlastne o ňom. S príchodom Wolves nabral na obrátkach aj vývoj jednej postavy, ktorá má snáď najväčší vývin spomedzi všetkých charakterov vôbec, navyše to scenáristi majú uľahčené, kvôli skorému úmrtiu danej postavy v komiksoch, a preto je vývoj osobnosti postavy len na nich.

1481027042887712069

Svoj priestor dostal aj príbeh Morgana, ktorý pomohol Rickovi v prvej sérii, opäť sa s ním stretol v tretej sérii a potom sme už iba očakávali jeho príchod do Alexandrie, po ukážkach ako nasleduje skupinu. Ale čo sa stalo medzitým? Niektorí si možno kládli túto otázku, niektorých to vôbec nezaujímalo, ale po silnom úvode 6.série bolo potrebné trocha zvoľniť a bol nám poskytnutý pohľad na Morganovu cestu do Alexandrie, teda aspoň na nejakú tú časť, z ktorej sme sa dozvedeli, že každý život je cenný.

walking-dead-morgan

Bolo potrebné vydýchnuť, ale priestor, ktorý bol poskytnutý na dýchanie bol priveľký a celé to napätie stratilo svoju úroveň až na rozuzlenie záhady ohľadom jednej postavy a nastal čas na “Mid-Season Finale“, teda epizóda, ktorej dej bol už vopred stanovený a čakalo sa iba na spracovanie tejto udalosti, čo nedopadlo práve najlepšie, keďže obsahová stránka epizódy postrádala najpodstatnejšiu časť a to poriadnu dávku akcie, no zato pripravila priestor pre epizódu, ktorá sa môže rovnať napadnutiu väzenia Guvernérom, hovorím o epizóde “No Way Out” (zároveň názov jedného z najznámejších dielov komiksovej série TWD). Pokiaľ by takto vyzeralo “Mid-Season Finale“, tak by sa to páčilo nejednému divákovi tohto seriálu.

The-Walking-Dead-Spoilers-Who-Is-Negan-The-Saviors-Ezekiel-And-Shiva-The-Tiger-Video

Zároveň sa dostávame do situácie, kedy celá skupina bude musieť čeliť novému problému, a to nie je nikto iný ako dlho očakávaný Negan (pokiaľ neviete, kto je Negan, tak sa jedná o jedného z najväčších záporákov celého TWD a z nášho Facebooku viete, že má jednu veľmi blízku priateľku, s ktorou zoznámenie našich obľúbených postáv príliš nepoteší) a jeho ľudia s názvom “Saviors“, ktorí zabíjajú, nadávajú, ale neznásilňujú. To je ich zásada.

MV5BMjI0ODUzNzI2Nl5BMl5BanBnXkFtZTgwMzYxODczNzE@._V1__SX882_SY697_

A tí budú veľkým problémom Rickovej skupiny ešte pekne dlhú dobu, čo samozrejme znamená, že už v tejto polovici sérii sme sa dočkali spoločných nie príliš priateľských stretov ako ste si to už pravdepodobne domysleli. Taktiež očakávanou záležitosťou bol príchod Jesusa, čo je jeho prezývka, ale volá sa Paul Rovia (v komikse má priezvisko Monroe) a herec Tom Payne sadol na túto postavu ako uliaty, síce v komikse je Jesus starší aj tak celkovo pôsobí, no výber herca bol aj napriek tomu na úrovni. Stal sa podstatnou súčasťou niekoľkých epizód, ale až toľko priestoru nedostal, snáď mu ho dajú v 7.sérii.

TWDJesus_side-812x522

Strety medzi Rickovou skupinou (ktorá toto celé s Neganom začala, kvôli obchodu, zahŕňajúci jeho odstránenie) a Saviormi vyvrcholili až vo finále s názvom “Posledný deň na Zemi“, čo pre niekoho dozaista bol, ale pre koho, to sme sa ešte nedozvedeli, keďže páni z AMC sú preborníci v zakrývaní smrtí. Celé finále sa nieslo na “pohodovej” vlne bez veľkých akcií, ale prinieslo ikonický moment z komiksu, kde si Negan zahrá detskú hru.

the-walking-dead-finale-last-day-on-earth

Negana hrá herec Jeffrey Dean Morgan, ktorý je až príliš sympatický na túto rolu, no hrá ho perfektne. Síce mi tam chýba väčšie množstvo nadávok, ktoré ku jeho osobnosti patria, i keď sa tam objavili menšie náznaky typu “Shit!”, ale dúfam, že sa to v ďalšej sérii rozšíri až na úroveň “Fuck”, aby dostala Neganova postava tie správne obrátky. Napriek tempu epizódy som si finále vychutnal a páčilo sa mi jeho spracovanie. Tá bezmocnosť, ktorá z toho vyžarovala, bola vynikajúca. Na hracej ploche je nový hráč a nejedná sa o žiadneho zajačika!

negan4yo8u

Medzi najväčšie klady série by som zaradil brilantný úvod, ktorý nás nenechal dýchať, ďalej poskytnutý priestor postavám, ktoré mali doposiaľ len svoje chvíľkové momenty, ale teraz sa na ich osobnosť bral väčší dôraz ako to bolo pri Carol, Eugenovi a ďalších. Zaujímavý a zároveň časťami otravný bol vývoj Morgana, ktorý mal svoje svetlé momenty, ale aj ťažkopádne, ktoré rozhnevali väčšinu divákov, no po finále sa Morgan ukazuje ako zaujímavá postava, ktorá ešte len ukáže, čo sa z nej môže stať.

Začína sa brať ohľad aj na ostatné skupiny v okolí a seriál pomaly, ale isto rozohráva veľkú hru ako tomu je v komiksovej predlohe. Taktiež celá séria obsahovala veľa zaujímavých momentov a epizód, ktoré boli bohužiaľ často dopĺňané otravnými dialógmi, ktoré nikam neviedli. Otravným faktorom sa stáva aj zakladanie napätie prostredníctvom jedného nemŕtveho, ktorý kráča v ústrety ostrieľanému veteránovi a on tam s ním má problémy, pochopil by som to, pokiaľ by sa jednalo o postavu, ktorá nie je až tak “zbičovaná ohňom”, ale scenáristi to aj napriek tomu praktizujú. Absencia nadávok je jedným z faktorov, ktoré by nemali chýbať, ale doposiaľ sa do seriálu akosi obsiahlejšie nedostali, čo sa s príchodom Negana dúfam zmení. Akcia je až na tie vyššie spomínané momenty zvládnutá viac ako dobre, čo sa preukázalo najmä pri používaní strelných zbraní a našli sa aj lepšie akčné momenty v prítomnosti nemŕtvych (keď boli vo väčšom počte!).

The Walking Dead - 6.séria

Moje hodnotenie série - 85%

85%

6.séria TWD nám prináša opäť niečo nové (postavy, príbehové posunutie, záporáci...), ale zároveň ostávajú aj staré veci, ktoré začínajú byť otravné(nezaujímavé dialógy, nelogické súboje) a ich stála prítomnosť uberá na hodnotení, čo je fakt škoda. No 6.séria určite stojí za zhliadnutie a podľa všetkého sa ešte len veľké veci začnú diať.

User Rating: 3.39 ( 7 votes)

Filip T.

Filip T.
Milovník kvalitných filmov, aktívny degustátor nových seriálov, ale neopovrhnem ani dobrou knihou či komiksom.

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.