Recezia: Daredevil 2. séria

Netflix sa v poslednej dobe stále viac snaží zabodovať so svojimi originálnymi formátmi. Môže ich totiž vysielať na celom svete a nemusí sa zaoberať distribučnými dohodami iných spoločností. V spolupráci s Marvelom si vytvorili takých malých a lacných Avengerov. Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage a Iron Fist mali dostať po jednej sérii a potom sa spojiť v tímovke. Daredevil bol však taký úspešný, že mu nakoniec dali aj druhú sériu. Nesťažujem sa.

Veľký zlý Fisk bol na konci prvej série vrhnutý do väzenia. Právnická firma Nelson & Murdock odvtedy získala niekoľko neplatiacich zákazníkov. Matt Murdock sa ako Daredevil preháňa po New Yorku, chráni bezbranných, trestá zbranných a často sa necháva zmlátiť. Črtá sa mu dokonca aj romantický vzťah so sekretárkou Karen.

Mattovi sa vlastne darí. Ale potom príde na scénu tajomný chlapík, ktorý sa tiež rozhodol vykonávať spravodlivosť. Volajú ho Punisher. Snaží sa pomstiť hneď niekoľkým zločineckým organizáciám a pritom používa brutálne metódy, vojenský výcvik a zbrane. Všetky svoje obete zabíja.

A tu sa nachádza hlavný konflikt. Daredevil proti Punisherovi. Obaja vzali spravodlivosť do vlastných rúk. Majú iné dôvody, iné metódy, inú životnú filozofiu. V podstate sa hádajú, či má život kriminálnika zmysel. Pre Daredevila je život svätý, pre Punishera nie, a v trinástich častiach si to môžu pekne vydiskutovať. Niekedy bojujú proti sebe, inokedy musia spolupracovať. Pritom tento konflikt kreatívne zmenia a Matt ako právnik chráni Punisherov život na súde.

Punisher celkovo je v tejto sérii tým najlepším. Jon Bernthal ho hrá výborne. Dokáže si získať vaše sympatie aj napriek brutálnym vraždám. Nie je to maniak, ale komplikovaná postava. S jeho metódami síce nemusíme súhlasiť, ale jasne vidíme prečo ich používa. Keby mal Batman vs. Superman podobný konflikt dvoch hlavných postáv, bol by to oveľa lepši film.

Ale aj ostatné postavy sú výborne vykreslené. Foggy nie je len na smiech a ukazuje poriadne právnické gule. Ani Karen nie je len pekná tvárička a romantický cieľ pre Matta. Jej skúsenosť z prvej série jej napríklad pomôže lepšie pochopiť Punishera a odvedie množstvo práce. A ani vedľajšie postavy nezaostávajú. Mne, bezbožnému pohanovi, sa dokonca páčil aj Mattov obľúbený kňaz, aj keď sa ukázal len na chvíľu.

U seriálov od Netflixu sa často stáva, že v strede série uberú plyn a pridajú ho až na konci. Aj prvá séria Daredevila to mala podobne. Tu sa tomu našťastie vyhli tým, že do deja hodili Elektru. Tajomná ženská, ktorá má s Mattom komplikovanú minulosť, potrebuje Daredevila na boj s ninjami. K právničine a mierne realistickému boju so zločinom sa tak do podivného mixu pridáva aj východný mysticizmus. Niekoho to môže trochu zaskočiť, ale v komiksoch to tak funguje dlhé roky. Musím však uznať, že línia s Elektrou bola slabšia ako tá s Punisherom. Vzťah Elektry a Daredevila napríklad ku koncu série dostal celkom nepochopiteľný vývoj.

Najviac chýbala silná záporná postava, obdoba Fiska z prvej série. Záporákov je tu niekoľko, ale sú roztrúsení v rôznych znepriatelených skupinách. Najviac tým trpeli posledné dve časti, ktorým tak chýbalo poriadne rozuzlenie. Veľa otázok zostalo nezodpovedaných pre ďalšie série a niektoré dejové línie tak nemali poriadny koniec.

13 častí pozostávalo hlavne z dialógov. Kecalo sa o práve, spravodlivosti, mučeníctve, smrti… Rozhodne tu dialógy nefungujú ako vata medzi nitkami. Bitky samotné si držia štýl z prvej série. Punisher s Elektrou sú ale trochu agresívnejší. Bojová choreografia je tu veľmi prepracovaná, ale trochu skĺza do stereotypu. Bitku v tmavej chodbe už nechcem aspoň rok vidieť. Svetla je tak málo, že ani pri najvyššom jase som na monitore často skoro nič nevidel. Ale ak sa vám v prvej sérii páčila bitka na jeden záber, tu sa dočkáte ešte komplikovanejšej reprízy (aj keď má zle skryté strihy).

Kamera ani hudba sa oproti prvej sérii nezhoršila. Práca so zvukom je vynikajúca a ukazuje ako slepý Matt vníma zvuk. Marvelákov poteší množstvo easter eggov a napríklad aj scéne, ktorú prebrali priamo z komiksu. Mňa z nejakého dôvodu najviac potešil odkaz na film s Affleckom a pár prekvapení, ktoré nechcem vyspoilovať.

Naše hodnotenie - 80%

80%

Podobné prvej sérii. Zlepšil sa dej, ale chýba silný záporák a rozuzlenie. Názorový konflikt Daredevila s Punisherom však chyby vynahrádza.

User Rating: 5 ( 2 votes)

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Palm Springs (recenzia)

Svet filmu je nenávratne narušený epidémiou koronavírusu a preto väčšina ľudí už snáď ani nedúfala, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.