Report: Comics Salón 2019

Dnes už legendárny bratislavský popkultúrny festival Istrocon sa pred časom rozdelil na dva festivaly – Comics Salón a Anime Show, ktoré sa striedajú každého pol roka a sú zárukou kvalitnej zábavy ale aj poučných prednášok pre všetkých fanúšikov fantastiky, anime, hororu a sci-fi. Jeho jesenná verzia, Comics Salón, sa tento rok konal 20. – 22. septembra v priestoroch Domu kultúry Ružinov.

Comics Salón aj po rokoch neprestáva prekvapovať. Ružinovský dom kultúry sa pravidelne raz za pol roka zmení na maličké rôznorodé mestečko plné ľudí v cosplayoch, kvalitných prednášok, workshopov, karaoke vystúpení, stánkov, stolových hier a všeličoho iného. Ponúkaný program je mimoriadne nabitý a hoci si každý návštevník môže svoj strávený čas presne rozplánovať, potreboval by minimálne dva Hermionine časovraty, aby stihol všetko, čo mu udrie do oka.

Sám patrím k pravidelným účastníkom a milovníkom podobných conov, ktoré už majú v Bratislave dlhšiu tradíciu. Tento rok ma hneď pri vstupe ohromil obrovský a dokonale remeselne zvládnutý cosplay Bumblebeeho z Transformers, ktorý mi ihneď podával ruku a mne bolo jasné, že nadchádzajúce tri dni budú úžasné. Strávil som väčšinu z nich napokon na prednáškach alebo len tak, poflakovaním sa s jedlom v ruke alebo fotením sa s úžasnými cosplayermi.

Na viacerých plátnach sa prakticky celý čas premietali rôzne komiksové filmy ako Alita: Battle Angel, Avengers: Endgame alebo Captain Marvel, avšak môj dojem bol,  že filmy ľudí až tak nezaujímali a používali ich len ako “podmaz” keď boli veľmi unavení a potrebovali si na chvíľku sadnúť. Samozrejme, je to istotne spôsobené aj tým, že sa jedná o filmy, ktoré minimálne 90% návštevníkov už videlo v kine. Niet nad to, tlačiť do seba pizzu zatiaľ čo na plátne pred vami Captain America dvíha Mjolnir, verte mi. Okrem toho ale bolo na cone viacero skvelých prednášok, okrem iných napr. o budhizme v Japonsku alebo prednáška lekárky a autorky fantasy Lívie Hlaváčkovej o rakovine.

V podobnom trende sa pokračovalo aj v sobotu. Pre mňa osobne začala skvele, keďže som sa hneď ráno zúčastnil fantasy kvízu, kde ste za správnu odpoveď dostali cukrík. Nahral som ich osemnásť a napokon som aj tak väčšinu z nich rozdal cosplayerom, ktorí boli prezlečení za postavičky, ktoré mám rád.

Podobné cony majú vždy veľkého celebritného hosťa. Tak ako u tohtoročného SlavConu to bol Stanislav Yanevski, na Comics Salóne to bola Natalia Tena, ktorá je fanúšikom známa najmä ako Nymphadora Tonksová z Harryho Pottera. Fanúšikovia mohli s ňou absolvovať rozhovor, odfotiť sa s ňou prípadne si vypýtať podpis. Lokálnymi “celebritnými” hosťami boli admini známej satirickej stránky ZOMRI.

Krátke zhrnutie: Comics Salón a Anime Show sú trošku inak “šmrncnuté” než tradičnejší a menší SlavCon, všetky tieto udalosti majú ale svoje neopakovateľné čaro a každý fanúšik komiksov, anime a celkovo popkultúry by ich mal aspoň raz absolvovať a precítiť tú úžasnú atmosféru. Veď už budúci marec nás čaká opäť Anime Show, tak neváhajte a príďte!

Za zverejnené fotky chcem poďakovať portálu cosplayer.sk.

 

 

 

 

 

 

 

 

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

DC FanDome – udalosť, ktorú určite nechceš zmeškať!

Už túto sobotu sa uskutoční najväčšia online udalosť zo sveta DC komiksov! Aj ty môžeš …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.