Rozbor potitulkových scén Captain Marvel

Potitulkové scény vo filme Captain Marvel mali veľký dopad na budúci film z MCU (Marvel Cinematic Universe), Avengers Endgame. Marvel týmto filmom uzatvára príbeh budovaný 11 rokov a až v 21. filme sa rozhodol predstaviť najsilnejšiu postavu ich filmového vesmíru.

Film je prequelom veľkej časti MCU, odohráva sa v 90. rokoch, Captain Marvel má prirodzene veľa spojení s rôznymi filmami. Postavy agent Coulson, Ronan The Accuser, Korath sa vracajú z predchádzajúcich filmov. Tesseract tak isto hrá dôležitú úlohu v pôvode Carol Danversovej a dozvedáme sa tiež o pôvode futuristického pageru Nicka Furyho z Avengers: Infinity War. Ale ako každý fanúšik Marvel vie, že tie najväčšie tajomstvá odkrývajú až potitulkové scény.

Prvá potitulková scéna začína pohľadom na Stevea Rogersa (Captain America), Natashu Romanoff (Black Widow) a Brucea Bannera (Hulk), ktorí sa pozerajú na zoznam mŕtvych z Thanosového lusknutia – oficiálne označované ako Decimation, čísla na obrazovke stále rastú. Znepokojený Steve Rogers to nazýva nočnou morou, na čo mu Natasha Romanoffová odpovedá “Mala som aj lepšie nočné mory.”. Rozhovor preruší War Machine, ktorý oznámi, že nech už pager robil čokoľvek, práve prestal. Pager je ten istý, ktorý dostal Fury od Captain Marvel a ten, ktorý sme videli na konci Infinity War.

Skupina hrdinov sa pozerá na pager, ktorý už nezobrazuje Hala hviezdu a farby kostýmu kapitánky Marvel. Bruce vysvetľuje, že nech už vysielal akýkoľvek signál, pager prestal. Steve hľadá dôvod, pretože si myslel, že “obišli batériu”. Rhodey hovorí, že to urobili. Steve nariadi aby ho reštartovali a Bruce zasahuje, pretože “ani nevedia, čo to je.” Nat odpovedá, Fury vie, čo to je a kvôli tomu chce “vedieť, kto je na druhej strane.” Vtom sa z čista jasna objaví Captain Marvel a spýta sa: “Kde je Fury?”

“Nečakaný” príchod Captain Marvel tesne po Thanosovom lusknutí nám naznačuje, že Carol zohrá v Avengers Endgame oveľa väčšiu rolu, ako sme očakávali. V potitulkovej scéne si môžeme všimnúť výrazné zmeny na obleku Captain Marvel, vyzerá viac mohutnejšie, je na ňom vidno, že Carol posledných 25 rokov nezaháľala. Vidíme aj, že Carol nie je staršia ani o rok, vďačiť môže Kreeskej krvi v spojení s jej schopnosťami. Na úkor jej nepostrehnuteľného príchodu na scénu mnohí fanúšikovia začali teoretizovať, či Captain Marvel nemá schopnosť teleportovať sa, predsa len jej schopnosti pochádzajú z Tesseractu, v ktorom sa nachádza Kameň Priestoru (Space Stone).

Potitulková scéna nám odpovedá na otázku, ktorú sme sa pýtali po príchode druhého traileru, “Kto bol odstránený zo záberu?”. V tej dobe by bol záber veľký spoiler pre film Captain Marvel. Dnes môžeme s takmer istotou povedať, že na zábere je Captain Marvel. A otázka kto prilieta na Zem má už iba dve možnosti, buď to bude Iron Man a Nebula alebo Thor.

Druhá scéna, ako býva u Marvelu zvykom, je skôr na pobavenie diváka. Vidíme v nej kocúra Goosa, ktorý začne vykašliavať Tesseract až sa mu to nakoniec podarí a Tesseract sa ocitne na Furyho stole. Tesseract zohral v MCU významnú rolu (a možno ešte zohrá), preto si pripomeňme jeho históriu.

História Tesseractu v MCU
V pradávnych časoch, niekto použije Kameň priestoru na vytvorenie Tesseractu, krátko potom sa o tom dozvie Odin, ten sa ho zmocní a uloží ho do trezoru na Asgarde. Toto všetko sa stalo ešte pred narodením Thora a Lokiho. Neskôr z neznámeho dôvodu Odin zoberie Tesseract na Zem a nechá ho tam.

Tesseract teraz leží v Nórskom kostole, kde kedysi vzývali starých Asgardských bohov. O tisícky rokov neskôr, v roku 1942 nájde tento kostol Red Skull a v ňom Tesseract. Red Skull sa dotkne Tesseractu a zmizne, vo filme Avengers Infinity War sa dozvedáme, že Red Skull bol teleportovaný na planétu Vormir, kde sa stal strážcom Kameňa duše.

Captain America padne s bombardérom do Artických vôd, kde spolu s Tesseractom miznú. Howardovi Starkovi sa podarí nájsť Tesseract. Stark sa ho snaží využiť ako zdroj čistej energie, no nedarí sa mu to. Preto spolu s Americkou armádou založí projekt Pegasus. Základňu projektu Pegasus sme mohli vidieť v Captain Marvel a tak isto v prvých Avengeroch, kde základňa vybuchne. V osemdesiatych rokoch Doktorka Wendy Lawson, Mar-Vell, pracuje s Tesseractom na vytvorení motoru, ktorý by dokázal prekonať rýchlosť svetla. Nikto nevie, že Doktorka je Kree a že na Zem prišla práve kvôli Tesseractu.

Keď Mar-Vell zomiera, Tesseract ostáva skrytý v jej vesmírnom laboratóriu. Vo filme Captain Marvel sa Fury a Carol zmocnia Tesseractu a pomocou kocúra Goosa ho prepašujú na Zem, ten ho vykašle na Furyho stôl a Fury ho zoberie späť na základňu projektu Pegasus. Kde ho znovu skúmajú a snažia sa pomocou neho vytvoriť zbrane, ktoré by dokázali ochrániť Zem pred útokom zhora.

V roku 2012 sa Tesseract znovu objavuje na scéne, keď sa ho zmocní Loki a pomocou neho vytvorí červiu dieru, prostredníctvom ktorej sa Chitauri dostanú do New Yorku. Avengeri Lokiho zastavia a Thor berie Tesseract späť na Asgard.

Keď je Asgard zničený, Thor predpokladá, že Tesseract bol zničený spolu s ním. Avšak počas ničenia Asgardu si Loki všimol Tesseract a vzal si ho predtým, ako bol spolu s planétou zničený. Loki neskôr vymenil Tesseract za život svojho brata, a keď Thanos rozdrvil Tesseract odhalil Kameň Priestoru a vložil ho do svojej rukavice.

V súčastnosti sa Kameň priestoru nachádza na zničenej Thanosovej rukavici. Či zohrá kameň ďalšiu rolu v príbehu sa dozvieme až na premiére Avengers Endgame, 25. apríla 2019.

Film Captain Marvel si môžete pozrieť v kinách od 7. marca 2019 aj v IMAX verzii.

Zdroj: screenrant.com, marvelcinematicuniverse.fandom.com, youtube.com/emergencyAwesome

Chochi

Avatar
Zakladateľ ComicBoxu ale hlavne fanúšik filmov, seriálov a kníh

Určite si prečítaj

Rozbor traileru k Justice League podľa vízie Zacka Snydera

Na DC FanDome bol odpremiérovaný teaser trailer na Zack Snyder’s Justice League! Na čo sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.