SlavCon 2019: krátke ohliadnutie

Festival SlavCon sa tento rok konal 26. – 28. apríla v priestoroch FIIT STU. Táto už tradičná oslava fantastiky sa opäť raz nadmieru vydarila a priniesla veľa príjemných chvíľ množstvu návštevníkov.

Hlavnými témami SlavConu sú fantasy, sci-fi, horory, história a popkultúra. To samozrejme zahŕňa knihy, komiksy, filmy, seriály, stolové hry, umenie a LARPy (live action role playing). Bolo skutočne fascinujúce sledovať, aké malinké popkultúrne mestečko sa stalo z FIIT-ky na tieto tri dni – jedni návštevníci sa vonku venovali hrnčiarstvu, ďalší si vnútri kupovali knihy, ďalší boli na diskusiách alebo hrali stolové hry, prípadne “larpovali”. Každý si mohol svoje tri dni na SlavCone rozplánovať presne podľa svojho gusta.

Osobne som strávil väčšinu času na prednáškach a pri stolových hrách. V piatok som ako nadšenec hororu navštívil prednášku o vývoji hororovej hudby v priebehu vekov. V sobotu a nedeľu nasledovali nemenej zaujímavé témy prednášok, spomeniem napr. Psychické poruchy v popkultúre alebo prednášku o najväčších filmových fantasy brakoch. Úžasné zábavná bola aj prednáška s titulom “Prečo si Rowlingová nemala spraviť twitter“. Program môžete spätne nájsť na tomto linku. Ak ste na SlavCon nezavítali tento rok, snáď vás tento bohatý program presvedčí o kvalitách tohto podujatia a prídete na ďalší ročník!

Najväčšou hviezdou tohto ročníka SlavConu bol jednoznačne bulharský herec Stanislav Yanevski, filmový predstaviteľ Viktora Kruma zo série filmov o Harrym Potterovi. Návštevníci sa mohli so Stanom odfotiť, ísť s ním na čaj prípadne dokonca absolvovať pravú metlobalovú rozcvičku pod jeho vedením. Zvyšok festivalu ale rozhodne tiež stál zato. SlavCon ide najlepšie opísať ako veľkú kopu fanúšikov, ktorí sa nebáli byť sami sebou, pretože boli medzi “svojimi”. Len čo ste sa otočili za chlapíkom v cosplayi Doctora Strangea, už okolo vás prechádzali Ciri zo Zaklínača alebo Super Mario.

Čo dostalo mňa osobne boli aj tematické drinky, ktoré ste si mohli zakúpiť pred vchodom do fakulty. Ak ste zrovna nemali chuť na mana potion, mohli ste si dopriať odvar všehodžúsu, Slurm z Futuramy alebo T-vírus z Resident evil. Moje fanúšikovské srdiečko skákalo od radosti.

Aby som to zhrnul, SlavCon je skrátka úžasná udalosť, ktorú vrelo odporúčam každému, koho by zaujímala popkultúra, knižky a najmä teda sci-fi, fantasy a horory. Určite neoľutujete, festival jednoducho nemá hluché miesta a neustále sa dá nájsť si niečo zaujímavé a zábavné. Už teraz sa teším na ďalší ročník, ktorý si nemôžem nechať ujsť.

Na záver prikladám niekoľko zaujímavých fotiek z tohto ročníka SlavConu, ktorých autorom je Stano “Morgoth” Buštor a za sprístupnenie ktorých ďakujem marketingu a komunikácií OZ SlavCon.

Stanislav Yanevski – filmový predstaviteľ Viktora Kruma

 

Metlobalová rozcvička so Stanom Yanevskim

 

Zábava počas metlobalovej rozcvičky

 

 

Vystúpenie brušných tanečníc

 

Triss zo Zaklínača si našla nového kamaráta

 

Gopnik cosplay; v pozadí sa Dorotka zrejme snaží utiecť z krajiny Oz

 

Stánky, predávajúce kopu zaujímavých vecí

 

Michal Domonkoš, dabingový herec, ktorý prepožičal svoj hlas Dracovi Malfoyovi, bol ďalším z hostí SlavConu

 

Dieťatko vyzerá pomerne vystrašene 🙂

 

SlavCon je aj o skvelých cosplayoch

 

Sekcia spoločenských hier

 

Kura, Xena a steampunková slečna v družnom rozhovore

HB

Avatar
Fanúšik fantasy, sci-fi, hororov, trilerov, komiksov, mangy, anime a jednoducho všetkého geekovského.

Určite si prečítaj

DC FanDome – udalosť, ktorú určite nechceš zmeškať!

Už túto sobotu sa uskutoční najväčšia online udalosť zo sveta DC komiksov! Aj ty môžeš …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.