Tip na čítanie: Vision

V marvelovských komiksoch sa nedávno diali veľké veci. Po veľkej udalosti Secret wars sa zreštartovalo celé univerzum a pod názvom All New All Different sa reštartujú aj jednotlivé série. Avengeri majú úplne iné zloženie, z Falcona sa stal Captain America a Wolwerine je žena. Ale okrem reštartu zavedených sérií sa objavili aj série nové. A Vision ma z nich zaujal najviac.

K Visionovi som doteraz nemal žiadny postoj. Áno, vo filme mal skvelú scénu. Dobrý robot, prepáčte syntezoid, s trochu priveľa superschopnosťami, ale jeho komiksovú verziu som takmer nepoznal. Keby som nečítal množstvo pochvál na nový počin Toma Kinga, asi by som Visiona ignoroval ešte dlho.

Vis1

Vision si našiel nové zamestnanie. Tvorí kontakt medzi prezidentom a Avengermi. Okrem toho si vytvoril manžeku a dve deti. Všetci sú syntezoidi. Niekde medzi robotmi a ľuďmi. Väčšinou sa riadia logikou, ale majú aj niečo podobné našim citom.

Presťahovali sa na predmestie Washingtonu, kde si chcú splniť svoj americký sen. Muž je v práci, žena v domácnosti, deti sa poslušne učia a susedia prinesú na privítanie keksíky (ktoré syntezoidi nejedia). Bola by to idyla ako z 50. rokov, keby na Visionovcoch nebolo niečo čudné.

Viv6

Komiks vôbec nie je o akčnom boji dobrého chlapíka s podliakom. Zameriava sa hlavne na postavy Visionovcov, ich vzťahy s okolím a medzi sebou. Konflikt s okolím vyvolávajú hlavne deti, ktoré so svojimi schopnosťami ešte nevedia narábať, ale aj prirodzená nenávisť ľudí ku všetkému cudziemu.

Scenár komiksu je jednoducho skvelý. Sci-fi prvky tu majú svoj zmysel a neslúžia len ako rekvizity (čo pre mnoho komiksov neplatí). Niektoré dialógy vyzerajú ako rozhovor Mr. Spocka so Sheldonom Cooperom. Sú banálne, prehnane logické a vtipné. Veď ich aj hovoria postavy, ktoré do sveta nezapadajú.

Viv

Vydaril sa aj komentár. Ten často preskakuje z minulosti do budúcnosti a ponúka námety na rozmýšľanie. Čo to znamená byť človekom, ako sa zaradiť do spoločnosti, čo je to rodina a aký má zmysel? Našťastie tu nenájdete žiadne “hlboké” odpovede na tieto otázky. Je tu ale niekoľko zaujímavých postrehov, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Kurt Vonnegut.

Komiks svojim štýlom kresby evokuje 50. roky (to najviac vidieť na obálkach). Celá rodina vyzerá na prvý pohľad šťastne a usporiadane, ale je na nich niečo, čo v človeku budí strach. Ten strach kontrastuje s jasnými farbami a slnečným prostredím.

Marvel práve vydáva niekoľko veľmi zábavných komiksov, v ktorých je veľa humoru, akcie a sympatických postáv. Tieto série ale často zapadnú do zabehaných koľají, kedy ide len o súboj sympatického hrdinu so zlým magorom. Vision svojou originalitou vyčnieva. Trojdimenzionálne postavy, skvelá práca s detailami a príbeh, ktorý vie šokovať a pri ktorom si môžete zľahka zafilozofovať.

Ondro

Ondro

Určite si prečítaj

Secret Empire – čo zapríčinilo, aby sa Steve Rogers stal Hydrou?

Secret Empire ja najnovší ohlásený event v komiksovom svete Marvel. Hydra získala silného spojenca a potajme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.