Top 10 najlepších komiksov o Druhej svetovej vojne

Vojnové grafické novely sú zaujímavou súčasťou komiksového univerza. Nie sú to len príbehy o bojoch a veľkých vojnových hrdinoch. Stretávame sa v nich aj so statočnými civilistami, vojnovými zajatcami či odbojnými deťmi. Vojnovým komiksom som prepadla pred pár rokmi, a nedá mi to neodporúčať ďalej niektoré veľmi kvalitné kúsky. V dnešnej Top 10 vám preto prinášame tie najlepšie komiksy o Druhej svetovej vojne.

1) Maus – Art Spiegelman

Art Spiegelman v rozhovore spovedá svojho otca Vladeka, ktorý prežil koncentračný tábor. Otcov mrazivý príbeh vykresľuje v grafickej novele Maus. Namiesto ľudí vystupujú v príbehu myši, mačky či svine. Myši reprezentujú Židov, mačky Nemoc a prasatá Poliakov. Myslím si, že to má poukázať na absurditu “škatuľkovania” celého národa či celej etnickej alebo náboženskej skupiny. Art Spiegelman za svoje grafické spracovanie Holokaustu získal v roku 1992 dokonca Pullitzerovu cenu.

2) Resistance – Carla Jablonski a Leland Purvis

Paul a jeho sestra Marie žijú s mamou v malom francúzskom mestečku a prevádzkujú Hotel Tessier. Znelo by to celkom idylicky, keby nebol rok 1940 a nacisti im neskonfiškovali hotel a nezajali ich ocina. Paulove problémy sú ale ničím v porovnaní s tými, ktoré má jeho židovský kamarát Henri Levy. Nemci odviedli jeho rodičov a on sa skrýva v podzemných chodbách hotela. Resistance možno považovať za alternatívu k už spomínanému Maus. Téma Holokaustu sa môže zdať niekomu ešte reálnejšia, pretože komiks je písaný z pohľadu detí. Detí, ktoré vôbec nechápu tomu, čo sa deje.

Silným momentom je keď sa Marie pýta Paula:

„Je zlé byť Židom?“

„Samozrejme, že nie,“ odpovedá Paul, ale nie je schopný vysvetliť sestre, prečo Židov odvážajú preč.

 

3) Iron, Or the War After – S.M. Vidaurri

Komplikovaný príbeh o vernosti a sprisahaní od amerického komiksového umelca Shanea – Michaela Vidaurriho je inšpirovaný rozprávkou Žabiakové dobrodružstvá a románom Na západe nič nové od Ericha Maria Remarqua. Videaurri v rozhovoroch pripustil, že sa inšpiroval aj gréckymi tragédiami a mysterióznym trilerom Jeden musí z kola von (Tinker, Tailor Soldier Spy). V grafickej novele rovnako ako v Maus vystupujú na miesto ľudí zvieratá. Kresba, ktorá by sa dala nazvať až vizuálnou poéziou skvelo vykresľuje témy vlastenectva, zrady a odvahy.

4) I, Rene Tardi, Prisoner of War in Stalag IIB – Jaques Tard

Jacques Tardi je známym komiksovým autorom. Vo vojnovom príbehu I, Rene Tardi, Prisoner of War in Stalag IIB vychádzal z denníkov svojho otca, ktorý svoje spomienky na koncentračný tábor spísal krátko pred svojou smrťou. René Tardi, otec Jacqua strávil v koncentračnom tábore vzdialenom desať kilometrov južne od Baltického mora päť dlhých rokov. Tento ťažký a ponurý vojnový komiks o nulovej nádeji a nikdy nekončiacom utrpení sa odlišuje od grafickej novely Arta Speigelmana (Maus) tým, že Jacques Tardi používa aj národné zovšeobecnenia, a viac detailov v príbehu svojho otca.

5) They Called us Enemy – George Tukei, Justin Ensigner, Steven Scott, Harmony Becker

Dlho som nevedela, že americký herec japonského pôvodu George Tukei (Kapitán Hikaru Sulu) bol ako štvorročný spolu so svojou rodinou a 120 000 americkými Japoncami násilne odvedený do amerického koncentračného tábora. Grafická novela They Called us Enemy je jeho spomienkovým denníkom na toto hrozné obdobie Druhej svetovej vojny.

6) Barefoot Gen (Hadashi no Gen) – Keiji Nakazawa

Barefoot Gen je autobiografickou mangou Keijiho Nakazawu, ktorý ako šesťročný prežil pád atómovej bomby v jeho rodnej Hirošime. O hrôzach pred a po páde bomby vytvoril mangu, ktorej hlavný hrdina je šesťročný Gen Nakoka. Gen so svojou mamou a čerstvo narodenou malou sestričkou spolu čelia strašným následkom, ktoré zhodenie bomby na mesto spôsobilo. Príbeh sa v Japonsku dočkal aj seriálového a filmového spracovania. Zaujímavosťou mangy je ako vznikol jej anglický preklad. V roku 1976 počas pochodu japonských mierových aktivistov naprieč Spojenými štátmi americkými sa náhodou dostal Hadaishi no Gen do rúk Američanov, ktorí sa tiež zúčastnili mierového pochodu o bombardovaní Hirošimy. Američania nechápali, že niekto vytvoril taký jedinečný komiks o nukleárnom holokauste a požiadali Japoncov o anglický preklad. Po návrate do Japonska preto niekoľkí mieroví aktivisti založili neziskový Project Gen, ktorý Barefoot Gena preložil.

7) World War Two : Under the Shadow of Swastika – Lewis Helfand, Lalit Kumar Sharma

WWII. : Under the Shadow of Swastika je skvelou náučnou pomôckou pre učiteľov dejepisu a záujemcov o Druhú svetovú vojnu. V komikse sa spomínajú viaceré významné postavy Druhej svetovej ako napríklad známy nemecký bojovník proti nacizmu Dietrich Bonhoeffer. Ani dôležité udalosti a bitky neostávajú v pozadí. Zaujímavými maličkosťami sú zmienky o spojení módneho domu Hugo Boss na Tretiu ríšu či priateľský futbalový zápas ukrajinských futbalistov s nacistami. Under the Shadow of Swastika je mozaikou príbehov bežných ľudí, ktorí museli ujsť pred nacistickou okupáciou a terorom.

8) Six Day – Robert Venditti a Kevin Maurer

Tento vojnový komiks z produkcie DC Comics pojednáva o dni vylodenia Spojencov vo Normandii a o následných bojoch. Six Days je pravdivým ale neznámym príbehom odohrávajúcim sa v malej dedinke v Graignes, v ktorej sa odohrával šesťdňový boj amerických vojakov a hrdinských domácich obyvateľov proti nacistickým okupantom. Komiks používa skôr vojenskú terminológiu ako bežný jazyk, takže je skôr vhodný pre armádnych nadšencov.

9) Medal of Honor – Audie Murphy

Grafická novela Medal of Honor – Audie Murphy (Issue 3) je vytvorená AUSA (Association of the United States Army). Rozpráva príbeh 19 – ročného vojnového hrdinu Audieho Murphyho z Texasu. Audie Murphy bol za svoje zásluhy vyznamenaný Medialou cti (Medal of Honor). Zaslúžil sa za to, že sám zadržal šesť nemeckých tankov a viac ako hodinu dokázal opätovať nepriateľskú paľbu.

10) Moving Pictures – Stuart and Katherin Immonen

Vojnový komiks Moving Pictures je milostným príbehom statočnej kurátorky parížskeho múzea Ily Gardnerovej a nemeckého dôstojníka Rolpha Hauptmana v nacistami okupovanom Paríži. Ila Gardnerová sa snaží zachrániť významné umelecké diela pred Nemcami pomáhaním odboju a Rolph Haupman má nájsť členov odboju, ktorí sa tieto diela snažia schovať. Ako sa môže skončiť tento príbeh o láske a povinnosti vo veľmi nebezpečných časoch?

evimedz

Avatar
Na komiksy som proste srdcař. Rada o nich píšem a ukazujem ich kúzlo ostatným. Vyrastala som s nimi a plánujem aj s nimi zostarnúť :D

Určite si prečítaj

Alejandro Jodorowsky – Muž, ktorý nenatočil Dunu

V poslednej dobe sa mnoho hovorí o filme Duna v réžií Denisa Villeneuvea. Knižná adaptácia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.