Top 10 netradičných svetových komiksov

Komiksy už dávno nie sú len o superhrdinoch. Hlavným hrdinom či hrdinkou môže byť kľudne aj malé iránske dievčatko, britský anarchista, nešťastný psychopat, zbabelec či atraktívny vyšetrovateľ paranormálnych javov. V dnešnej Top 10 vám preto prinášame netradičných hrdinov a ich jedinečné príbehy.

1) Persepolis od Marjane Satrapi (Irán)

Persepolis je rozprávaním tvrdohlavého a inteligentného dievčaťa z liberálnej iránskej rodiny. Opisuje jej dospievanie v Iráne v časoch islamskej revolúcie, vojny s Irakom a jej odlúčenie od rodiny. Táto jedinečná grafická novela je vlastne prvým iránskym komiksom, aj keď vznikla v Paríži. Príbeh bol v roku 2007 sfilmovaný s rovnomenným názvom Persepolis.

2) V for Vendetta od Alana Moora a Davida Lloyda (Veľká Británia)

V ako Vendeta je silný príbeh o strate osobnej a politickej slobody. Dej sa odohráva vo futuristickom a totalitnom Anglicku. Hlavným hrdinom je záhadný muž s maskou anglického atentátnika zo 17. storočia, Guya Fawkesa. Tento antihrdina sa snaží rovnako ako Guy Fawkes docieliť, aby sa ľudia vzbúrili voči týraní a neslobode. Komiks sa stal predlohou pre film z roku 2005, v ktorom hrala hlavnú rolu krásna Natalie Portman.

3) Vrana od Jamesa O´Barra (USA)

The Crow je voľným spracovaním skutočného príbehu samotného autora, Jamesa O´Barra. Ten sa po násilnej smrti svojej snúbenice rozhodol preniesť svoju bolesť a zúfalstvo do komiksu Vrana. Hlavný hrdina, Eric je svedkom znásilnenia a vraždy svojej svojej snúbenice, a potom ho tiež zavraždia. Eric ale vstane z mŕtvych, pretože zlo ostalo nepotrestané. Nie je živý a ani mŕtvy.  So svojou pomstvou neprestane, kým všetkých vrahov nedostane. Tento komiks z roku 1989 je predlohou filmovej klasiky od Alexa Proyasa, počas ktorej záhadne zomrel Ericov filmový predstaviteľ Brandon Lee.

4) Incal a Poslední Incal od Alexandra Jodorowského a Moebiusa (Chille)

Hlavným hrdinom tejto geniálnej sci-fi epopeje je John Difool, muž bez osobnej statočnosti, živiaci sa ako súkromný detektív. Difool je z nejakého záhadného dôvodu predurčený zachrániť vesmír pomocou tajomného a mocného artefaktu Incalu. V záchrane galaxie mu pomáha jeho “Crash” kráľovná psycho potkanov Animah, Metabaron so svojim synom a Kill Psia Hlava. Chrbát Difoolovi kryje aj jeho domáci miláčik betónova čajka Deepo. Podarí sa im spolu poraziť zlo?

5) Blacksad od Juana Diaza Canalesa (Španielsko)

John Blacksad je rovnako ako John Difool súkromný detektív. Blacksad je ale iný ako Difool. V porovnaní s Defoolom je Blacksad charizmatickejší, fyzicky silnejší a má väčší úspech u žien. Žánrovo sa už nepohybujeme na poli sci-fi, ale v žánri film noir. Blacksad je chuťovka zo Španielska na štýl drsných amerických detektívok od Raymonda Chandlera či Dashiella Hammeta, na pozadí ktorej sa vyskytujú zložité spoločenské problémy ako rasizmus, diskriminácia či korupcia.

6) Dylan Dog od Tiziana Sclaviho (Taliansko)

Dylan Dog je séria talianskych hororových príbehov o vyšetrovateľovi paranormálnych javov, ktorý v ponurom Londýne bojuje so zombíkmi, upírmi a inými fajnými príšerkami. Ak raz chytíte Dylan Doga do ruky neprestanete, kým ho nedočítate. 

7) Lavanderman od Toniho Favera a Vanča Rebaca (Chorvátsko)

Lavanderman alebo Levanduľový muž je na prvý pohľad jediným superhrdinom v našom Top 10. Pravdou ale je, že Lavanderman je skôr antihrdina. Má veľmi zaujímavé superschopnosti ako je odpudzovanie hmyzu a schopnosť zmiznúť bez platenia. Je to chorvátsky lámač ženských sŕdc, ktorý miluje pivo a ľahké ženy. V roku 2010 o chorvátskom ostrovnom superhrdinovi vznikol aj film, ktorý je ale výzvou nájsť s titulkami.

8) Zóna od Daniela Majlinga (Slovensko)

Ako milovníci sci-fi určite poznáte poviedku Piknik u cesty od bratov Strugackých. Hlavnou postavou v poviedke je Stalker, ktorý sa pohybuje v nebezpečnej a opustenej oblasti tzv. Pásme alebo v Zóne. V komikse od Majlinga sa ale Zóna nachádza na Gemeri. Takže rovnako miesto, kde nič nie. Toto slovenské nekorektné dielo plné cynického humoru vás  dobre pobaví.

9) Transmetropolitan (Veľká Británia – USA)

Autorom komiksu o cynickom novinárovi Jerusalemovi Spiderovi je výborný britský autor Warren Ellis. Za skvelú futuristickú kresbu 23. storočia je zodpovedný Američan Dercik Robertson. Seria o Transmetropolitanovi patrí pod krídla úspešnej americkej spoločnosti DC Comics.

10) Temnými cestami od Gregorza Rosińského (Poľsko-Belgicko)

 Našim posledným tipom je grafická dvojnovela Temnými cestami. Geniálna kresba Poliaka Gregorza Rosińského robí z tohto komiksu   takmer umelecké dielo. Dva odlišné príbehy nesklamú žiadneho fanúšika historického fantasy a westernu. Na komplikovanom a pútavom deji v oboch príbehoch sa navyše podieľali výborní belgickí scenáristi Jean Van Hamme a Yves Sente.

evimedz

Avatar
Na komiksy som proste srdcař. Rada o nich píšem a ukazujem ich kúzlo ostatným. Vyrastala som s nimi a plánujem aj s nimi zostarnúť :D

Určite si prečítaj

Charles Burns – Génius, ktorý je možno predlohou pána Burnsa

S Charlesom Burnsom sa spája jedna zaujímavá konšpiračná teória (áno, aj my komiksoví fanúšikovia máme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.