Úspech #releasethesnydercut naštartoval ďalší boj

Ako sme Vás nedávno informovali, dočkáme sa pôvodnej verzie Justice League (t.j. tej, na ktorej pracoval Zack Snyder). Úspech fanúšikov naštartoval a teraz začala (resp. pokračuje vo väčšom) kampaň #releasetheayercut. O čo ide?

V roku 2016 dorazil do kín film Suicide Squad (slovenský názov: Jednotka samovrahov). Táto verzia (ktorá dorazila do kín), má byť omnoho odlišnejšia od toho, čo mal v pláne režisér David Ayer. Fanúšikovia sa dožadovali (a stále dožadujú) tzv. “Ayer Cut” verzie. Je možné, že ste to nepostrehli, masívna kampaň za zdieľanie #releasethesnydercut totiž vzala väčšinu pozornosti na seba.

V čom spočívajú odlišnosti v režisérovej verzii od premietaného filmu? Fanúšikovia postrehli rozdiel už v traileroch na film Suicide Squad. Kým prvý trailer bol temný, dramatický, druhý trailer už bol úplne inom tóne. Zmeny fanúšikovia postrehli aj v soundtracku – ponurý a dramatický nahradila celkom veselá pesnička od skupiny Queen. Na základe prvého traileru sa predpokladalo, že Suicide Squad bude mať R-rating, no nestalo sa tak. Ďalšou zachytiteľnou zmenou je prvom traileri scéna s Katanou, ktorá sa vo filme neobjavila. Aj Deadshotova maska ostala kdesi… preč.

Podozrenia fanúšikov o zmenách vo filme potvrdil aj samotný režisér David Ayer. Keďže film vyšiel v roku 2016, za ten čas režisér prezradil viacero zmien, ktoré film podstúpil. Prezradil, že Diablo mal prežiť a mali sme vo filme vidieť krátky románik Harley Quinn a Deadshota. Ayer Cut má obsahovať 30 minút ďalších scén s Jokerom. Mali sme napríklad vidieť, ako Joker prežil pád lietadla (s pomocou Enchantress), dostal sa do potýčky so Suicide Squad a Harley sa rozhodla, že svojich nových kamarátov kvôli Jokerovi neopustí. A hlavne – Joker mal byť naozaj desivý.

“Väčšie odhalenia” prišli až po premiére Justice League. Režisér odhalil, že filmy Suicide Squad a Justice League mali byť prepojené. Ayer o Suicide Squad hovorí ako o “rampe” pre Justice League. Enchantress mala byť ovládaná prostredníctvom mother boxu samotným Steppenwolfom (áno, Steppenwolf mal byť v Suicide Squad a mal byť hlavný záporák). Steppenwolf si mal pripravovať portál na inváziu, “pomocníci” Enchantress mali byť paradémoni v počiatočných štádiách.

Za posledné dni, teda po ohlásení príchodu Justice League: Snyder Cut na HBO Max, bol David Ayer celkom aktívny na sociálnych sieťach. Rozhovoril sa o filme a vysvetlil, prečo sme “Ayer cut” nevideli.

Trailer zaklincoval tón a zámer filmu, ktorý som vytvoril. Metodický. S vrstvami. Komplexný, pekný a smutný. Po BvS hodnoteniach bolo vedenie šokované a po úspechu Deadpoola – moja dráma s dušou bola ubitá do “komédie“.

Režisér hovorí o tom, že je pre neho je vyčerpávajúce “mať nakopávaný zadok” za film, ktorý prešiel úpravou “nožnicovorukého Edwarda“(filmová postava), preto by bolo vydanie Ayer cut “očisťujúce”.


Nožnicovoruký Edward (Johny Depp) mal miesto rúk nožnice. S nožnicami mu to naozaj išlo, ale s bežným životom mal problém.

Ayer tvrdí, že jeho verziu by bolo jednoduché dokončiť. Film má byť hotový, až na “pár efektov a odlišný soundtrack”. Ak to porovnáme s Justice League, tak Suicide Squad naozaj neobsahovala veľa scén, ktoré by boli náročné na vizuálne efekty a jeho tvrdenie o “pár efektoch” možno brať doslovne.

Je reálna šanca, že uvidíme Ayer Cut?

Ja si myslím, že áno. Dôvodov je hneď viacero:

mnohí ľudia by si opäť pozreli Suicide Squad – niektorí len tak zo sentimentu, avšak prevažná väčšina skôr kvôli porovnávaniu oboch verzií…

…s čím by súviseli nové internetové debaty, články, porovnávania, analýzy, teórie (až konšpirácie) – teda nová popularita Suicide Squad (a to nielen Ayer Cut verzie). Mohli by vyjsť nové reklamné a zberateľské predmety, DVD a Blue-ray kolekcie atď.

 

– budúci rok má plánovanú premiéru pokračovanie/reboot Suicide Squad – ošiaľ (hype) okolo Suicide Squad:Ayer-cut verzie by (predpokladám) prilákal viac ľudí. A “Ayer Cut” má plnú podporu Jamesa Gunna (režisér pripravovaného filmu).

“nenápadná rehabilitácia” filmového DC – nemusíte byť fanúšikom “temných” filmov Zacka Snydera, no musíte uznať, že ten chlap mal s filmovým DC svetom nejaký plán, za ktorým si išiel. Všetko sa však pokašľalo. Obviňovať Jossa Whedona je bezpredmetné, pretože verím, že prevziať prácu na Justice League bolo ako naskočiť na rozbehnutý “temný” vlak – teda veľmi náročné. Po Whedonovej verzii Justice League nastal chaos. Záverečné scény sľubovali niečo, čoho sme sa (zatiaľ) nedočkali (a možno ani nedočkáme). Zmena Justice League sa bohužiaľ rovnala zmenám plánov aj niektorých sólo filmov (napr. Cyborg). Fanúšikovia sú si v tejto fáze viac menej istí, že so Snyderovho plánu nič nebude. Vyzerá to tak, že jediné, čo by filmovému DC svetu pomohlo, by bol “reštart”. Ale DC je občas so svojimi rozhodnutiami podobné Jokerovi:

Vydaním Justice League Snyder Cut (a prípadne aj Suicide Squad:Ayer Cut  verzie) by bolo jednoduchšie vrátiť sa, alebo aspoň priblížiť sa, k plánu Zacka Snydera.

Mali by ste záujem vidieť “Ayer Cut”?

Zdroje: collider.com, cinemablend.com

Kristina

Kristina
Mám rada komiksy a filmy s komiksovými postavami. Ako už obrázok naznačuje, najradšej mám Supermana. :)

Určite si prečítaj

Rozbor traileru k Justice League podľa vízie Zacka Snydera

Na DC FanDome bol odpremiérovaný teaser trailer na Zack Snyder’s Justice League! Na čo sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.