Valerián a mesto tisícich planét a jeho komiksová predloha

Komiks, ktorý vytvorili Pierre Christin a Jean-Claude Mézières, debutoval v časopise Pilote v roku 1967. Komiks sa odohráva v galaktickom impériu, ktoré v 28. storočí ochraňuje všetok čas a priestor. Dve hlavné postavy, Valerián a Laureline, sú vesmírni agenti, ktorí cestujú časom a spoločne bránia vesmír. Valerián vychádzal 43 rokov a je celý zviazaný v 21 zväzkoch. Budúci rok oslávi 50. výročie, v júli 2017 príde do kín ako celovečerný film na motívy komiksu.

Kto sú Valerian a Laureline?
Valerian-Comic-Book-Luc-Besson
Klasický hrdina, srdečný, silný a odvážny, major Valerián má akýsi šiesty zmysel na taktiku a je neobyčajný bojovník. Snaží sa podľa možností dodržiavať príkazy svojich nadriadených a je rozhodnutý, že vo svojej vojenskej kariére dosiahne tie najvyššie možné méty. Narodil sa v 28. storočí na Zemi.

Vysoko inteligentná, nezávislá a rozhodná Laureline sa narozdiel od Valeriána, narodila v minulosti. Stretli sa keď v roku 1000 zachránila Valerianovi život. Valerian ju priviedol do budúcnosti kde sa časom stali poslední ľudia vo vesmíre. V počiatku komiksov bola Laureline skôr vedľajšia postava, ale ako príbeh pokračoval Laureline sa stala hviezdou a Valerian ostal v jej tieni.

valerian-and-laureline-spaceship
Vesmírna loď, ktorú pilotuje Valerián a Laureline, môže letieť kamkoľvek v priestore a čase. Iba jej vonkajšok prezradzuje, na koľko misií sa obidvaja agenti spolu vydali a akému nebezpečiu čelili. V komikse je loď označovaná ako Astroloď XB982. Prvýkrát sa objavila v roku 1969 v dieli nazvanom Veľký zberateľ.

Vesmír v komikse
valerian-movie-trailer-alien-comic
Existuje v ňom celý rad mimozemských rás vrátane kapitalistov, alkohol milujúci Shingouzov, humanoidných Tieňov a živých kameňov známych ako Wolochovia, ktorí chcú zničiť všetok organický život v galaxii.

Zem sa drasticky zmenila v roku 1980 po výbuchu atómových bômb, ktoré roztopili ľadovce na planéte. Ľudia živú v hlavnom meste Galaxity, väčšina populácie trávi čas vo virtuálnej realite. Spoločnosť Spatio-Temporal Service chráni zem pred časovými paradoxami, ktoré vytvárajú zbehlí cestovatelia v čase. Valerián a Laureline pracujú pre spoločnosť ako agenti.

Ako komiks ovplyvnil sci-fi tvorbu?
valerian-and-laureline-meet-luke-skywalker-and-princess-leia
Valeriana a Laureline mali významný vplyv na scifi žáner. Okrem niekoľkých komiksov a ich kresby, vplyv môžeme pozorovať aj vo filmoch. Barbar Conan a Deň nezávislosti oba filmy mali dizajnové prvky, ktoré sa zdajú byť veľmi podobné svetom a technológiam v komiksoch o Valeriánovi a Laureline.

Star Wars filmy si požičali značné množstvo prvkov. Dizajn Millenium Falcon, zmrazenie Han Sola, celkový vzhľad Darth Vadera (vrátane popálenín, ktoré utrpel ako Anakin) a dokonca Leine zlaté bikiny. Mézières ako odpoveď na tieto podobnosti nakreslil scénu, v ktorej sa Luke a Leia stretnú s Valerianom a Laureline (na obrázku).

Leia: Rada ťa stretávam.
Laureline: Motáme sa tu už veľmi dlho.

Bessonov Piaty element tiež čerpal z týchto komiksov aj keď to už bolo priamo z Mézièresovým požehnaním. Mézières nakreslil koncepty pre Piaty element a zmenil Korbena Dallasa z robotníka na taxikára.

Valerian a mesto tisícich planét uvidíme v kinách od 20. júla 2017

Chochi

Avatar
Zakladateľ ComicBoxu ale hlavne fanúšik filmov, seriálov a kníh

Určite si prečítaj

4 dôkazy, že komiks Valerian a Laureline ovplyvnil Star Wars ságu

Len hŕstka filmov sa zapísala do histórie tak nezmazateľne, ako Star Wars. Pri premiére prvého …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.