Začíname s investovaním do komiksov, alebo prečo vlastne investovať do komiksov?

Komiksy. Nájde sa snáď ešte niekto, kto by o nich v dnešnej dobe nepočul? Komiksy ako také majú za sebou bohatú históriu. Pôvodne boli určené pre detské oči a ruky, čo znamenalo, že sa s nimi príliš šetrne nezaobchádzalo. Ich popularita časom narástla až do takých rozmerov, že dnes už o nich počul azda každý a staršie komiksy sa časom stali vzácnejšími. O čom však veľa ľudí nevie je fakt, že do komiksov veľa ľudí v dnešnej dobe investuje nemalé priam nehorázne peniaze. A pýtate sa prečo? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Komiksy sú v dnešnej dobe veľmi dobrou a výhodnou investíciou, ktoré si svoju hodnotu držia, čiže sa viac menej jedná o bezrizikovú investíciu.

Action_Comics_1-min
(Action Comic #1)

Komiksy zažili svoju najväčšiu slávu v zlatej a striebornej ére komiksov (golden age, silver age), ktoré datujeme približne od roku 1938 po rok 1970. V týchto časoch sa po prvý krát objavili mnohý superhrdinovia a zločinci, ktorí sa stali medzi ľuďmi veľmi populárnymi. Neskôr sa tieto postavy dostali aj do televíznych seriálov alebo dokonca filmov čo ich popularitu iba zvýšilo a potvrdilo. Práve popularita týchto postáv zapríčinila, že komiksy ako je napríklad Action Comic #1 v ktorom sa nám po prvý krát objavil Superman, má dnes hodnotu približne 3 mil. USD (hodnota komiksu záleží na jeho kvalite, ale o tom neskôr). Treba si však uvedomiť, že v počiatkoch komiksov sa tlačilo niekoľko tisíc výtlačkov daného čísla. Dnešná situácia je úplne iná. Dnes vychádza jedno číslo v počte niekoľko stotisíc a viac výtlačkov, čo zmenšuje šancu aby sa daný komiks časom stal vzácnejším.

Pokiaľ seriózne uvažujete o investovaní do komiksov musíte sa pripraviť na fakt, že za určité čísla zaplatíte od 100 po niekoľko tisíc USD/ € záleží na tom o aké číslo a aký komiks ide. Pre začínajúcich zberateľov, ktorý uvažujú o investovaní odporúčam zamerať sa na dve veci.

1. Zamerať sa na komiksy tejto doby, takzvané modern comic books. Sú to komiksy, ktoré začali vychádzať od roku 1985 až doteraz. Tieto komiksy dokážete zohnať za relatívne nízke ceny (20 – 200 USD/€), ktoré môžete neskôr predať za oveľa vyššiu sumu a investovať do starších a oveľa vzácnejších kúskov. Ako príklad by som Vám poradil investovať do komiksov od spoločnosti Image Comic a to konkrétne The Walking Dead, ktorý môžete poznať aj vďaka seriálu. Treba sa zamerať najmä na čísla, ktoré označujeme ako KEY ISSUES. Ide o čísla kde sa prvý krát objaví nová postava (1st app), komiksy kde sa rozoberá pôvod postavy (origin), komiksy kde sme svedkami smrti určitej významnej postavy (death), prvé číslo komiksu (Spider-man #1, Batman #1, The Walking Dead #1), výročné číslo (#100, #200, …) alebo komiksy, ktoré majú variant obálky. Pre príklad výbornej investície môžem uviesť komiks Edge of Spider-Verse #2, ktorý vyšiel v roku 2014 konkrétne v novembri. Pôvodná hodnota komiksu 3,50 USD/€. Dnes Vás, v prípade záujmu, tento komiks vyjde niečo okolo 200 USD/€.

2. Pre nováčika v oblasti komiksu je veľmi ťažké rozoznať kvalitu jednotlivých komiksov a ich stav v akom sa nachádzajú (condition). Preto by som odporúčal zamerať sa na ocenené komiksy, alebo si nechať daný komiks oceniť spoločnostiam, ktoré sa oceňovaním zaoberajú (CGC, PGX…).
image.axd_
Ocenenie komiksu spočíva v detailnej kontrole komiksu spoločnosťou, ktorá daný komiks ocení. Keďže dnes už existuje viacero spoločností, ktoré sa oceňovaním zaoberajú hodnotový systém u jednej firmy môže byť rozdielny ako vo firme druhej. Často sa však stretnete s hodnotovou škálou od 1 – 10, ktorá patrí medzi najpoužívanejšie a pre zákazníkov veľmi obľúbené (čím vyššia známka tým vyššia kvalita a hodnota komiksu a naopak). Výhoda takýchto komiksov spočíva v tom že daná firma sa zaručuje za ocenenie a taktiež za dané ohodnotenie komiksu, takže ste si istý v akom stave komiks kupujete. Treba si však uvedomiť, že za tieto komiksy zaplatíte podstatne vyššie sumy ako za komiksy neocenené. Navyše tieto komiksy po ocenení sú špeciálne zapečatené v plastovom obale, ktorý obsahuje stručný popis samotného komiksu (názov komiksu, v ktorom roku komiks vyšiel, autori, známka ohodnotenia, názov firmy ktorá ocenenie vykonala ….). Ďalšia výhoda ocenených komiksov spočíva práve v tomto plastovom obale, ktorý má za úlohu udržať komiks v danom stave čo najdlhší čas.

Magnarok

Magnarok
Komiksy, hry a seriály to je moje. Komiksy som začal zbierať niekedy v roku 2012, kedy vyšlo prvé číslo UKK pre Slovensko. Neskôr som sa začal venovať investovaniu a hodnoteniu komiksov. Napriek týmto záľubám, vďaka ktorým ma moje okolie označuje za Geeka sa venujem aj bežným veciam, ktorým by sa mal mladý školou povinný človek zaoberať.

Určite si prečítaj

Secret Empire – čo zapríčinilo, aby sa Steve Rogers stal Hydrou?

Secret Empire ja najnovší ohlásený event v komiksovom svete Marvel. Hydra získala silného spojenca a potajme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.